KULTUR & NÖJE 2022-06-15 KL. 11:31

Ebbot får plats i Swedish Music Hall of Fame

Av Ronny Karlsson

Ebbot Lundberg och hans band Soundtrack of our Lives får plats i Swedish Music Hall of Fame. Det blev klart under onsdagen.

Ebbot får plats i Swedish Music Hall of Fame
Ebbot Lundberg och hans Soundtrack of our Lives har valts in i Swedish Music Hall of Fame. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Säröbon Ebbot Lundberg var en av musikerna som 1995 bildade bandet Soundtrack of our Lives. Musiken hämtade inspiration från 1970-talet och bland annat tilldelades bandet tre grammisar.
Nu har man fått nästa fina utmärkelse. Bandet har nämligen valts in i Swedish Music Hall of Fame.
Utöver Ebbots band har även rapartisten Petter, jazzsångerskan Monica Törnell, 60-talspopsångaren Brita Borg samt Lars Gullin valts ut för att få en plats i Hall of Fame för 2022.
Det är stiftelsen Svenska Musikskattens Hus som står bakom projektet och den har funnits sedan 2011. Ett krav för att få komma med är att artisten eller bandet ska ha skivdebuterat för minst 20 år sedan.
Sedan tidigare har stora artister som Abba, Ebba Grön, Eva Dahlgren, Cornelis Vreeswijk, Kent, Cardigans och Monica Zetterlund valts in i den exklusiva klubben.

Glad
– Det är självklart kul att få vara med i sammanhanget, det är ett erkännande, som att få en guldklocka för lång och trogen tjänst, säger en glad Ebbot.
Det var på onsdagsmorgonen invalet presenterades i samarbete med Göteborgs stadsmuseum, där det även finns en utställning över priset som pågår till och med 30 december.
För den som vill höra Ebbot spela på hemmaplan finns en chans den 4 juli på restaurang Stallbacken i Särö.

Inbrott avbröt julfirandet
NYHETER 2025-12-30 KL. 21:30
Premium

Inbrott avbröt julfirandet

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare
FOTBOLL 2025-12-30 KL. 20:21
Premium

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare

Aranäs tog sin fjärde poäng för säsongen

Krönika: En poänglös protest?
KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 17:00
Premium

Krönika: En poänglös protest?

Krönika: Fyrverkerier av ondo
KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 16:00
Premium

Krönika: Fyrverkerier av ondo

Tasnim:
NYHETER 2025-12-30 KL. 12:45
Premium

Tasnim: "Sverige klarar sig inte utan de flyktingarna"

10 år sedan flyktingkrisen

Dima:
NYHETER 2025-12-30 KL. 12:15
Premium

Dima: "Jag är stolt över mig och min familj"

10 år sedan flyktingkrisen

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här
NYHETER 2025-12-30 KL. 11:45
Premium

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här

10 år sedan flyktingkrisen

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig
FAMILJ 2025-12-30 KL. 08:22
Premium

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig

Är instruktör i pole och har rest till andra sidan jordklotet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.