KULTUR & NÖJE 2022-06-15 KL. 11:31

Ebbot får plats i Swedish Music Hall of Fame

Av Ronny Karlsson

Ebbot Lundberg och hans band Soundtrack of our Lives får plats i Swedish Music Hall of Fame. Det blev klart under onsdagen.

Ebbot får plats i Swedish Music Hall of Fame
Ebbot Lundberg och hans Soundtrack of our Lives har valts in i Swedish Music Hall of Fame. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Säröbon Ebbot Lundberg var en av musikerna som 1995 bildade bandet Soundtrack of our Lives. Musiken hämtade inspiration från 1970-talet och bland annat tilldelades bandet tre grammisar.
Nu har man fått nästa fina utmärkelse. Bandet har nämligen valts in i Swedish Music Hall of Fame.
Utöver Ebbots band har även rapartisten Petter, jazzsångerskan Monica Törnell, 60-talspopsångaren Brita Borg samt Lars Gullin valts ut för att få en plats i Hall of Fame för 2022.
Det är stiftelsen Svenska Musikskattens Hus som står bakom projektet och den har funnits sedan 2011. Ett krav för att få komma med är att artisten eller bandet ska ha skivdebuterat för minst 20 år sedan.
Sedan tidigare har stora artister som Abba, Ebba Grön, Eva Dahlgren, Cornelis Vreeswijk, Kent, Cardigans och Monica Zetterlund valts in i den exklusiva klubben.

Glad
– Det är självklart kul att få vara med i sammanhanget, det är ett erkännande, som att få en guldklocka för lång och trogen tjänst, säger en glad Ebbot.
Det var på onsdagsmorgonen invalet presenterades i samarbete med Göteborgs stadsmuseum, där det även finns en utställning över priset som pågår till och med 30 december.
För den som vill höra Ebbot spela på hemmaplan finns en chans den 4 juli på restaurang Stallbacken i Särö.

TV-klipp och nyheter

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen
2026-03-13 KL. 19:15
Premium

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen

Norra Halland och Företagarna Kungsbacka ordnar politikerdebatt

Aranässtjärnan om varför hon lämnar
2026-03-13 KL. 18:45
Premium

Aranässtjärnan om varför hon lämnar

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla
NYHETER 2026-03-12 KL. 12:10
Premium

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla

"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.