Klik venligst
KULTUR & NÖJE 2022-10-28 KL. 14:00

Duo hyllar soulhjältar

Av Stefan Pettersson

På lördag blir det soul för hela slanten. Då bjuds det på dinnershow på Gottskär hotell.

Duo hyllar soulhjältar
Lollo Gardtman uppträder på Gottskär hotell i helgen. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Aretha Franklin, Ray Charles, Otis Redding och Van Morrison. Det är några av alla artister som tolkas från scenen på Gottskär hotell. Publiken bjuds på sång och berättelser om hjältarna som har skapat alla soulklassiker.

Showen går under namnet Soul to soul och på scenen framträder Lollo Gardtman och Hans Helander, med band.

Lollo Gardtman brukar kallas den lilla kvinnan med den stora rösten och har fått mycket goda recensioner. Hennes musik har rötterna i soulen, men också med en personlig touch av funk och blues.

Hon har samarbetat och turnerat tillsammans med flera av Sveriges största artister så som Tomas Ledin, Kee Marcello och Jessica Andersson.

Lollo Gardtmans första platta släpptes 2017 och heter ”Chapter One”. Texterna är skrivna kring händelser i hennes eget liv.

Hans Helander är lokalkändisen som är ett aktat namn i branschen och har mängder av framgångsrika projekt inom showbiz i ryggen. I somras var han producent för 100-åringen på Tjolöholms slott och en stor del av hans yrkesliv har kretsat kring musik.

– En fantastisk känsla att få uppträda ihop med en av Sveriges största soulröster! Det blir underbart att få tolka våra soulhjältar med fullt band. Det blir en helkväll för soulälskare, säger Hans Helander.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen
2026-03-10 KL. 19:00
Premium

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen

Aranäsparets oväntade väg till Kungsbacka

Klart: Paulig avvecklar kryddfabriken
2026-03-10 KL. 16:45
Premium

Klart: Paulig avvecklar kryddfabriken

Ny butik öppnar på Kungsmässan
NYHETER 2026-03-10 KL. 10:01
Premium

Ny butik öppnar på Kungsmässan

Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade
NYHETER 2026-03-09 KL. 20:15
Premium

Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade

Mystisk igloo, gigantisk husbil och elcyklar i Pers verkstad

Larm om farligt utsläpp
NYHETER 2026-03-09 KL. 16:10

Larm om farligt utsläpp

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-10 KL. 16:45
Klart: Paulig avvecklar kryddfabriken

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.