KULTUR & NÖJE 2022-10-28 KL. 14:00

Duo hyllar soulhjältar

Av Stefan Pettersson

På lördag blir det soul för hela slanten. Då bjuds det på dinnershow på Gottskär hotell.

Duo hyllar soulhjältar
Lollo Gardtman uppträder på Gottskär hotell i helgen. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Aretha Franklin, Ray Charles, Otis Redding och Van Morrison. Det är några av alla artister som tolkas från scenen på Gottskär hotell. Publiken bjuds på sång och berättelser om hjältarna som har skapat alla soulklassiker.

Showen går under namnet Soul to soul och på scenen framträder Lollo Gardtman och Hans Helander, med band.

Lollo Gardtman brukar kallas den lilla kvinnan med den stora rösten och har fått mycket goda recensioner. Hennes musik har rötterna i soulen, men också med en personlig touch av funk och blues.

Hon har samarbetat och turnerat tillsammans med flera av Sveriges största artister så som Tomas Ledin, Kee Marcello och Jessica Andersson.

Lollo Gardtmans första platta släpptes 2017 och heter ”Chapter One”. Texterna är skrivna kring händelser i hennes eget liv.

Hans Helander är lokalkändisen som är ett aktat namn i branschen och har mängder av framgångsrika projekt inom showbiz i ryggen. I somras var han producent för 100-åringen på Tjolöholms slott och en stor del av hans yrkesliv har kretsat kring musik.

– En fantastisk känsla att få uppträda ihop med en av Sveriges största soulröster! Det blir underbart att få tolka våra soulhjältar med fullt band. Det blir en helkväll för soulälskare, säger Hans Helander.



Mållöst på Ledet:
FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Premium

Mållöst på Ledet: "Besviken"

TV-klipp och nyheter

Många har astma – utan att veta om det
2025-07-06 KL. 16:30
Premium

Många har astma – utan att veta om det

Obehandlad allergi ökar risken för astma
2025-07-06 KL. 17:45
Premium

Obehandlad allergi ökar risken för astma

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-06 KL. 19:47
Mållöst på Ledet: "Besviken"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.