KULTUR & NÖJE 2022-10-28 KL. 14:00

Duo hyllar soulhjältar

Av Stefan Pettersson

På lördag blir det soul för hela slanten. Då bjuds det på dinnershow på Gottskär hotell.

Duo hyllar soulhjältar
Lollo Gardtman uppträder på Gottskär hotell i helgen. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Aretha Franklin, Ray Charles, Otis Redding och Van Morrison. Det är några av alla artister som tolkas från scenen på Gottskär hotell. Publiken bjuds på sång och berättelser om hjältarna som har skapat alla soulklassiker.

Showen går under namnet Soul to soul och på scenen framträder Lollo Gardtman och Hans Helander, med band.

Lollo Gardtman brukar kallas den lilla kvinnan med den stora rösten och har fått mycket goda recensioner. Hennes musik har rötterna i soulen, men också med en personlig touch av funk och blues.

Hon har samarbetat och turnerat tillsammans med flera av Sveriges största artister så som Tomas Ledin, Kee Marcello och Jessica Andersson.

Lollo Gardtmans första platta släpptes 2017 och heter ”Chapter One”. Texterna är skrivna kring händelser i hennes eget liv.

Hans Helander är lokalkändisen som är ett aktat namn i branschen och har mängder av framgångsrika projekt inom showbiz i ryggen. I somras var han producent för 100-åringen på Tjolöholms slott och en stor del av hans yrkesliv har kretsat kring musik.

– En fantastisk känsla att få uppträda ihop med en av Sveriges största soulröster! Det blir underbart att få tolka våra soulhjältar med fullt band. Det blir en helkväll för soulälskare, säger Hans Helander.



Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

TV-klipp och nyheter

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.