KULTUR & NÖJE 2021-11-12 KL. 19:00

Djurspårning på Naturum

Av Christina Nordwall

Visste du att utterns bajs luktar viol? Om detta och mycket mer fick de lära sig som följde med på en guidning om djurspår på Naturum i helgen.

Djurspårning på Naturum
På jakt efter djurspår på Bräckan. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Guidningen startade inomhus där barn och vuxna fick titta på bilder och lära sig mer om vad för sorts spår djur lämnar efter sig.
– Djuren äter, sover, bajsar, gnager, får ungar och lämnar olika sorters spår efter sig, säger Tove som var dagens guide på Naturum Fjärås Bräcka.
Hon berättade att vissa djur väljer att lämna tydliga spår efter sig medan andra döljer sina.
– Det roligaste spåret är bajset, då kan man se vad djuren ätit, säger Tove och fick några fniss från de lyssnande barnen.
Efter genomgången inomhus var det dags att ge sig ut på en promenad i naturen, en bit ner mot Lygnern för att se om det gick att hitta några spår på riktigt.
Och visst fanns det spår, bland annat i träd. Det gällde bara att leta ordentligt och veta vad man skulle titta efter.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 19:00
Per-Arne VM-debuterar som 75-åring
Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 10:54
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.