KULTUR & NÖJE 2022-10-27 KL. 18:59

Civilisationskritisk konsert på Fyren

Av Carl Schöndell

Författaren Fredrik Nyberg och kompanjonen tillika musikern Sten Sandell bjöd kungsbackaborna på improviserad elektroakustisk konsert i fyren.
– Vi hoppas man känner en tät stämning, säger dem.

Civilisationskritisk konsert på Fyren
Sten Sandell och Fredrik Nyberg bjöd publiken på något unikt. FOTO: Carl Schöndell

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De har arbetat tillsammans i över tio år men har känt varandra längre än så, redan 2008 forskade de tillsammans inom musik i Göteborg och de har hållit ihop till och från sen dess.
Nu är de aktuella med konserten "Ruiner" som spelades på Fyren i Kungsbacka. Och man arbetar med att utnyttja varandras förmågor.
– Vi försöker upprätthålla någon slags tålmodighet, man får inte stressa fram. Det handlar om att vänta på varandra och lyssna på varandra, säger Fredrik Nyberg och Sten Sandell fyller i:
– Och lyssna in varandra, vad händer efter, när pausen kommer och vad ska vi lyssna in till nästa punkt.
Publiken möts av dovt ljud i form av Sten Sandells stämma, som används nästan som ett vibrato. Fredrik Nyberg kommer så småningom in med sin poesi.
– Det hela är uppbyggt kring några fasta element som vi utgår ifrån. Texten är en del av manus, säger dem.
– Det är en civilisationskritisk känsla som kommer in i Fredriks texter och det är det vi arbetar med, säger Sten Sandell.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 19:00
Per-Arne VM-debuterar som 75-åring
Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 10:54
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.