KULTUR & NÖJE 2022-10-27 KL. 18:59

Civilisationskritisk konsert på Fyren

Av Carl Schöndell

Författaren Fredrik Nyberg och kompanjonen tillika musikern Sten Sandell bjöd kungsbackaborna på improviserad elektroakustisk konsert i fyren.
– Vi hoppas man känner en tät stämning, säger dem.

Civilisationskritisk konsert på Fyren
Sten Sandell och Fredrik Nyberg bjöd publiken på något unikt. FOTO: Carl Schöndell

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De har arbetat tillsammans i över tio år men har känt varandra längre än så, redan 2008 forskade de tillsammans inom musik i Göteborg och de har hållit ihop till och från sen dess.
Nu är de aktuella med konserten "Ruiner" som spelades på Fyren i Kungsbacka. Och man arbetar med att utnyttja varandras förmågor.
– Vi försöker upprätthålla någon slags tålmodighet, man får inte stressa fram. Det handlar om att vänta på varandra och lyssna på varandra, säger Fredrik Nyberg och Sten Sandell fyller i:
– Och lyssna in varandra, vad händer efter, när pausen kommer och vad ska vi lyssna in till nästa punkt.
Publiken möts av dovt ljud i form av Sten Sandells stämma, som används nästan som ett vibrato. Fredrik Nyberg kommer så småningom in med sin poesi.
– Det hela är uppbyggt kring några fasta element som vi utgår ifrån. Texten är en del av manus, säger dem.
– Det är en civilisationskritisk känsla som kommer in i Fredriks texter och det är det vi arbetar med, säger Sten Sandell.



Otrolig fart på O-ringen
SPORT 2026-07-20 KL. 21:00
Premium

Otrolig fart på O-ringen

TV-klipp och nyheter

Brand i villa i Kullavik
2026-07-20 KL. 16:42

Brand i villa i Kullavik

4 000 föreställningar – men Per kan inte få nog av scenen
KULTUR & NÖJE 2026-07-19 KL. 08:30
Premium

4 000 föreställningar – men Per kan inte få nog av scenen

Kungsbackabon Per Fritzell njuter av varje föreställning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-07-20 KL. 21:00
Otrolig fart på O-ringen
NYHETER 2026-07-20 KL. 16:42
Brand i villa i Kullavik

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.