KULTUR & NÖJE 2021-12-01 KL. 11:36

Besöksrekord på Tjolöholms julmarknad

Av Christina Nordwall

Tjolöholms julmarknad har varit öppen under tre helger i år och lockat 34 000 besökare.

Besöksrekord på Tjolöholms julmarknad
Många ville gå på Tjolöholms julmarknad.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Väderleken har varit en utmaning i år, säger David Dagemark, evenemangschef på Tjolöholm. Det har varit allt från hällregn och hårda vindar till snö, sol och frost. Vi är enormt glada att så många har besökt julmarknaden, även när det varit regn och rusk.
Årets nyhet med Christmas tea i slottsmatsalen blev ett uppskattat inslag på julmarknaden och eldshowen framfördes i år av nya artister, Cirkus Titan.
– Alla utställare, föreningar, personal och inte minst alla besökare har verkligen hjälpt till att skapa den unika julkänslan som för många är en årlig tradition. Det märks att julmarknaden har varit efterlängtad, säger Emma Fröje, projektledare för julmarknaden. Årets besöksantal kan jämföras med 2019 då 31 300 kom till Tjolöholms julmarknad.



Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten
NYHETER 2026-01-09 KL. 17:30
Premium

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten

Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-01-09 KL. 14:58
Anfallaren klar för tvåanklubb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.