KULTUR & NÖJE 2021-09-23 KL. 21:00

60-talstoner på teatern

Han stod på scen redan som 5,5-åring. I somras firade han 70 år som scenarbetare. I oktober kommer Leif Birgersson till Kungsbacka teater med turnén Biggo Music Band och ljuva 60-tal.

60-talstoner på teatern

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Vi spelar bara världshits från 60-talet, låtar som folk känner igen, säger Biggo som Leif kallas för.

Under pandemin har bandet liksom många andra tagit det försiktigt. Men söndagen den 5 september var det dags igen. Då gjorde bandet sin första spelning på 18 månader.

– Det var i konserthuset i Vara och den 16 oktober kommer vi till Kungsbacka, säger Biggo.

Han har medverkat i tv-program och spelat på många platser genom åren.

– Man hinner med mycket under 70 år på vägarna och vi spelar alltid live, inget fusk här inte!

Kungen önskade låt


Biggo kan till och med titulera sig kunglig hovleverantör i musik.

– Det var på Berzeliiterassen i Stockholm på 70-talet. Då kom kungen, vår dåvarande kronprins, dit när vi spelade och önskade sig en låt, säger Biggo.

I Biggo Music Band är förutom Leif ”Biggo” Birgersson övriga bandmedlemmar: Stephan Möller, Christer Möller, P-A Thigerberg och Nicklas Boman.

Fler nyheter här

 

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-02-17 KL. 18:53
Spelmotorn om HK Aranäs nya intresse
Premium | NYHETER 2026-02-17 KL. 12:00
Populära butiken i Åsa till salu

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.