SPORT 2019-04-05 KL. 08:00

Kullaviksseglaren prisas av förbundet

Kullaviksseglaren prisas av förbundet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Årets Hallandsjuniorer är utsedda – en av fyra pristagare är Kullaviks seglartalang Marius Westerlind.

 

SEGLING. I morgon håller Hallands idrottsförbund prisutdelning för årets Hallandsjuniorer. Fyra stycken lovande idrottare prisas för deras insatser 2018 – en av dem är Marius Westerlind från Kullaviks KKK.

– Det var en väldig överraskning. Jag visste inte ens att jag var nominerad. Jag blev chockad när jag fick reda på det, det är en ära, säger 17-åringen.

Hur fick du reda på det?

– Jag går seglingsgymnasiet i Lerum och gick hem från skolan. Då ringde mamma och sa att jag fått ett brev där det stod att jag vunnit.

 

Under 2018 tog han bland annat hem JSM och JNM i 29er. I år är siktet framför allt inställt på VM och EM i 29er tillsammans med Olle Aronsson.

Förutom utmärkelsen får Marius Westerlind 6 000 kronor.

– Jag vet inte riktigt vad jag ska göra för dem. En del kan säkert gå till nya seglarkläder, säger han.

 



Polisens varning:
TRAFIK 2025-10-14 KL. 12:50
Premium

Polisens varning: "Tioåringar som bara gasar"

Flera allvarliga olyckor med elsparkcyklar inblandade

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.