NYHETER 2021-02-03 KL. 14:58

Krav på negativt coronatest för inresa i Sverige

Nu införs krav på negativt coronatest för att få komma in i Sverige.

Krav på negativt coronatest för inresa i Sverige

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vid en presskonferens på onsdagseftermiddagen meddelades att det införs krav på negativt coronatest för att resa in i Sverige.

– Från och med lördag 6 februari måste utländska medborgare som vill resa in i Sverige visa ett negativt covid-19-test. Utan ett sånt kommer man inte in i landet och testet får som huvudregel vara maximal 48 timmar gammalt, säger statsminister Stefan Löfven.

De nya reglerna gäller fram till den 31 mars.

– Från testkravet finns undantag, personer under 18 år, personer som bor i Sverige, personer som har familjeskäl eller humanitära skäl. Regleringen har utformats så att de inte ska slå onödigt hårt mot arbete – och gränspendlare. Det finns särskilda regler för dem, säger inrikesminister Mikael Damberg.

 

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-03 KL. 13:30
Medaljjakt för dragkamparna i England

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.