En villa i Gräppås började brinna under natten och har varit helt övertänd. Räddningstjänsten kämpar fortfarande med att släcka branden som tros ha startat i en badtunna.
Polis och räddningstjänst larmades till en villa på Lyngfjällsvägen i Gräppås vid 00.30-tiden i natt. När de var framme var branden i villan fullt utvecklad.
– Det var en jättekraftig brand. Villan var övertänd när räddningstjänsten kom fram, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson i region Väst.
De boende i villan ska ha tagit sig ut på egen hand och ingen har skadats.
Nu under morgonen är räddningstjänsten fortfarande kvar på platsen och arbetar med att släcka branden.
– Det brinner fortfarande i konstruktionen. Huset ska vara totalskadat, säger Thomas Fuxborg.
Branden har inte spridit sig till närliggande fastigheter.
Enligt Fuxborg finns det ingen misstanke om brott i samband med händelsen. Branden tros ha börjat i en vedeldad badtunna på utsidan av huset.
"Det blir åldersdiskriminering, fast motsatt"
"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"
En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.



