Annie Nilsson och Susanne Nilsson hade åkt från Svenljunga för att stå på julloppis. "Det är sådan mysig miljö och man träffar mycket folk". Foto: Christina Nordwall
Loppis med julstämning var temat när 88 utställare samlades i Manegen på Tjolöholm. Det bjöds på glögg och pepparkakor och det fanns både nytt och nött i försäljarnas utbud. Bland annat gick det att fynda prylar och kläder men där fanns också leksaker, tomtar, fårskinn och fudge.
Annie Nilsson och Susanne Nilsson hade åkt från Svenljunga för att sälja.
– Vi har rensat hemma och tycker det är jätteroligt att stå här. Vi tar ungefär tio kronor per grej och har sålt bra, vi är nöjda.
Loppisen är öppen även i morgon, söndag.
Läs mer i Norra Halland på tisdag 11/12–18.
Halland ska gå med i Kommuninvest
En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.

