Annie Nilsson och Susanne Nilsson hade åkt från Svenljunga för att stå på julloppis. "Det är sådan mysig miljö och man träffar mycket folk". Foto: Christina Nordwall
Loppis med julstämning var temat när 88 utställare samlades i Manegen på Tjolöholm. Det bjöds på glögg och pepparkakor och det fanns både nytt och nött i försäljarnas utbud. Bland annat gick det att fynda prylar och kläder men där fanns också leksaker, tomtar, fårskinn och fudge.
Annie Nilsson och Susanne Nilsson hade åkt från Svenljunga för att sälja.
– Vi har rensat hemma och tycker det är jätteroligt att stå här. Vi tar ungefär tio kronor per grej och har sålt bra, vi är nöjda.
Loppisen är öppen även i morgon, söndag.
Läs mer i Norra Halland på tisdag 11/12–18.
Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen
Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen
Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng
Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.




