NYHETER 2018-12-08 KL. 14:39

Julloppis i Manegen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Annie Nilsson och Susanne Nilsson hade åkt från Svenljunga för att stå på julloppis. "Det är sådan mysig miljö och man träffar mycket folk". Foto: Christina Nordwall

 

Loppis med julstämning var temat när 88 utställare samlades i Manegen på Tjolöholm. Det bjöds på glögg och pepparkakor och det fanns både nytt och nött i försäljarnas utbud. Bland annat gick det att fynda prylar och kläder men där fanns också leksaker, tomtar, fårskinn och fudge.

Annie Nilsson och Susanne Nilsson hade åkt från Svenljunga för att sälja.

– Vi har rensat hemma och tycker det är jätteroligt att stå här. Vi tar ungefär tio kronor per grej och har sålt bra, vi är nöjda.

Loppisen är öppen även i morgon, söndag.

Läs mer i Norra Halland på tisdag 11/12–18. 

 

 

 

 

 



Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-09 KL. 07:00
HK Aranäs lånar in från topplaget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.