NYHETER 2020-12-25 KL. 13:12

Juldagen - en solskenshistoria

BILDREPORTAGE. Ingen snö - men äntligen lite sol. Om soltimmarna i december har varit försvinnande få, så kom julaftonen och juldagen med efterlängtad frälsning från ovan. Norra Halland begav sig till havet på juldagen för att fånga strålarna.

Juldagen - en solskenshistoria

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vid badplatsen i Lerkil syntes en del solfirare strosa runt med termosar och en och annan badkasse, eller vad det nu var i påsarna. För solen sken och värmde, om inte annat inombords. Vinden lät dock påminna om att det alltjämt är mitt i vintern.
Ett annat tecken som skvallrade om årstiden var, att det trots endast enstaka kalla nätter, faktiskt låg ett tunt istäcke längst inne i småbåtshamnen. Och den på sommarhalvåret till brädden fullspäckade hamnen, var med ytterst få undantag, för dagen ganska tom.


Lågt vatten och nästan inga sandslott. Men solen lyste fint över badviken i Lerkil.



Väl påpälsade stod de där och tittade ut över havet. Blev det nåt bad tro?









 

Läs fler nyheter och reportage på norrahalland.se - klicka här

Klubbnytt: Särö Kullavik IF stärker tränarkompetensen
KLUBBNYTT 2026-04-04 KL. 09:22

Klubbnytt: Särö Kullavik IF stärker tränarkompetensen

Genomförde utbildning med Leeds United Academy

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.