Arkivfoto: Christian Johansson
Mattias Johansson trodde inte det var möjligt att spela och vara huvudtränare i elitserien. Nu har Frillesåsstjärnan tänkt om och tar över huvudansvaret efter Joakim Björkman.
BANDY. Vem skulle ta över tränarposten efter att Joakim Björkman lämnade? Svaret fanns i föreningen, i tränarstaben och spelargruppen. Mattias Johansson ledde laget till elitserieavancemanget, nu är han tillbaka som huvudtränare.
– Det känns jättespännande, säger Mattias Johansson.
Tidigare har 27-åringen inte trott att det är möjligt att spela i elitserien och samtidigt vara huvudtränare. Den åsikten har han reviderat.
– När det diskuterades alternativ fick jag ett jäkla sug. När Jocke (Joakim Björkman) försvann finns det ingen annan som känner föreningen och lagets styrkor och svagheter lika bra Jag har kraften och viljan. Nu lyckades vi få till en praktisk lösning också.
Mattias Johansson som nyligen blev pappa kommer att gå ner i tjänst på sitt civila jobb. Det var det sista som skulle ordnas.
Kontraktet är skrivet på 1+1 år, vilket innebär att planen är att Mattias Johansson blir FBK trogen över 2020/21.
– Det är en förlängning och det gäller spelarkontraktet också, säger han.
Läs mer i fredagens Norra Halland.
Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat
Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen
I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.



