JOBB & PENGAR 2023-02-15 KL. 09:48

Stort överskott ska täcka framtida kostnader

Av Ronny Karlsson

Region Halland budgeterade för ett överskott på 341 miljoner kronor för 2022. Till slut blev överskottet hela 876 miljoner. Det gör att invånarna inte behöver oroa sig för skattehöjningar de kommande åren.

Stort överskott ska täcka framtida kostnader
Region Halland gjorde ett stort överskott under 2022. Arkivbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var P4 Halland som först berättade om det stora överskottet för fjolåret. Plusresultatet på 876 miljoner kronor är över 500 miljoner bättre än budget.
Ökade skatteintäkter är den stora anledningen till det fina resultatet. Men pengarna ska inte gå till några särskilda satsningar i nuläget.
– Vi kommer inte att höja skatten. Det här är hallänningarnas pengar, det är skattebetalarnas pengar, säger moderata regionrådet Mikaela Waltersson till P4 Halland.
Hon menar att överskottet kommer att behövas till kommande år.
– Närmaste två åren gör vi stora underskott i och med ökad inflation på pensioner och så vidare. Det orkar vi ta med det här resultatet och de goda år vi haft, säger Waltersson.
Skatten höjdes i början av förra perioden för att bland annat ta höjd för kommande satsningar på fastigheter vid regionens sjukhusområden.

TV-klipp och nyheter

Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten
2026-01-11 KL. 09:00
Premium

Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten

Nu har Wally och Mariana levt tillsammans i 36 år

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar
NYHETER 2026-01-10 KL. 18:20
Premium

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar

Ger pengar till träningsläger och cuper

Skidåkarna har intagit golfbanan
NYHETER 2026-01-10 KL. 10:00
Premium

Skidåkarna har intagit golfbanan

Välkänt ansikte tar över pizzerian
NYHETER 2026-01-10 KL. 09:00
Premium

Välkänt ansikte tar över pizzerian

"Vi siktar på succé här"

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten
NYHETER 2026-01-09 KL. 17:30
Premium

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten

Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar

Anfallaren klar för tvåanklubb
FOTBOLL 2026-01-09 KL. 14:58
Premium

Anfallaren klar för tvåanklubb

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-01-11 KL. 18:44
Vänsternian förlänger med Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.