JOBB & PENGAR 2022-08-08 KL. 16:00

Stärkt konsumentskydd för konsumenter som luras på pengar

Av Christina Nordwall

Konsumenter som lurats på pengar efter att bedragare fått dem att lämna ut bankuppgifter kan nu få nu ökade möjligheter att få tillbaka pengar genom ersättning från banken. Detta efter en vägledande dom i Högsta domstolen.

Stärkt konsumentskydd för konsumenter som luras på pengar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Domen ger, enligt Konsumentombudsmannen Cecilia Tisell, vägledning kring bedömningen av begreppet särskild klandervärd. Enligt domen ska agerandet endast klassificeras som särskilt klandervärt om konsumenten varit medveten om att det fanns en risk för en obehörig transaktion men ändå lämnade ut uppgifterna till bedragaren. Det är upp till banken att bevisa att konsumenten agerat särskilt klandervärt.
Tidigare har det inte funnits några vägledande domstolsavgöranden vad det gäller bedömningen av konsumentens agerande vid bankbedrägerier, vilket drabbat många konsumenter.


Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
KULTUR & NÖJE 2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
KULTUR & NÖJE 2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål
NYHETER 2026-09-18 KL. 15:04
Premium

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål

Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.