JOBB & PENGAR 2022-08-08 KL. 16:00

Stärkt konsumentskydd för konsumenter som luras på pengar

Av Christina Nordwall

Konsumenter som lurats på pengar efter att bedragare fått dem att lämna ut bankuppgifter kan nu få nu ökade möjligheter att få tillbaka pengar genom ersättning från banken. Detta efter en vägledande dom i Högsta domstolen.

Stärkt konsumentskydd för konsumenter som luras på pengar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Domen ger, enligt Konsumentombudsmannen Cecilia Tisell, vägledning kring bedömningen av begreppet särskild klandervärd. Enligt domen ska agerandet endast klassificeras som särskilt klandervärt om konsumenten varit medveten om att det fanns en risk för en obehörig transaktion men ändå lämnade ut uppgifterna till bedragaren. Det är upp till banken att bevisa att konsumenten agerat särskilt klandervärt.
Tidigare har det inte funnits några vägledande domstolsavgöranden vad det gäller bedömningen av konsumentens agerande vid bankbedrägerier, vilket drabbat många konsumenter.


TV-klipp och nyheter

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

Usel halvlek sänkte Aranäs
2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-22 KL. 21:40
Nästan i mål: ”Det är tufft nu”
Premium | HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Usel halvlek sänkte Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.