JOBB & PENGAR 2022-08-08 KL. 16:00

Stärkt konsumentskydd för konsumenter som luras på pengar

Av Christina Nordwall

Konsumenter som lurats på pengar efter att bedragare fått dem att lämna ut bankuppgifter kan nu få nu ökade möjligheter att få tillbaka pengar genom ersättning från banken. Detta efter en vägledande dom i Högsta domstolen.

Stärkt konsumentskydd för konsumenter som luras på pengar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Domen ger, enligt Konsumentombudsmannen Cecilia Tisell, vägledning kring bedömningen av begreppet särskild klandervärd. Enligt domen ska agerandet endast klassificeras som särskilt klandervärt om konsumenten varit medveten om att det fanns en risk för en obehörig transaktion men ändå lämnade ut uppgifterna till bedragaren. Det är upp till banken att bevisa att konsumenten agerat särskilt klandervärt.
Tidigare har det inte funnits några vägledande domstolsavgöranden vad det gäller bedömningen av konsumentens agerande vid bankbedrägerier, vilket drabbat många konsumenter.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-02-17 KL. 18:53
Spelmotorn om HK Aranäs nya intresse
Premium | NYHETER 2026-02-17 KL. 12:00
Populära butiken i Åsa till salu

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.