JOBB & PENGAR 2023-03-05 KL. 14:00

Sista chansen tycka till om bostadsprojekt

Av Kristian Alm

I dag är det stenhuggeri och småföretag. Men om några år istället 300 bostäder och skola. Nu är detaljplanen för kvarteren Gjutaren och Liljan ute för en sista granskning.

Sista chansen tycka till om bostadsprojekt
Så här tänker sig arkitekterna att det nya bostadsområdet på Liljan och Gjutaren kan se ut. I bakgrunden i mörkare färg Kungsmässan, Valand och Varlaskolan. I förgrunden befintliga villor.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Norr om Varlaskolan ska centrum fortsätta växa när Valands bostadskvarter har byggts färdigt.
Tanken är tre kvarter med lite högre flerfamiljshus mot Varlavägen, och sen lägre hus innanför som sluter an till villaområdet. Sammanlagt vill Riksbyggen uppföra 300 bostäder.
Det ska även byggas förskola och grundskola för de yngre årskurserna.
Brödernas Henriksson stenhuggeri har en ny tomt i Varla vid gamla Gunry och flyttar stegvis dit sin verksamhet.
Om allt går väl vinner detaljplanen laga kraft i mitten av 2023. När spaden sätts i marken är däremot oklart, lågkonjunkturen gör att många byggare tvekar.
21 mars är det sista chansen att tycka till. Projektet finns i stadshusets entré, på Fyren och kommunens hemsida under fliken Bygga och bo/aktuella projekt.



TV-klipp och nyheter

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord
2026-09-01 KL. 19:00
Premium

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord

✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin

Tågen stod still i Kungsbacka
2026-09-01 KL. 17:59

Tågen stod still i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.