JOBB & PENGAR 2022-07-14 KL. 17:00

Så många miljoner krävs för att köpa "slottet"

Av Kristian Alm

Travsatsningen gick i baklås, villaområdet fick nej, liksom avstyckning av hästgårdar. Och att hitta en köpare som vill betala 59 miljoner för Ölmanäs slott verkar svårt.

Så många miljoner krävs för att köpa
Vem vill betala 59 miljoner för Ölmanäs slott med 74 hektar mark? Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Traventreprenöreren Peter Erikssons köpte för flera år sedan Ölmanäs slott med tillhörande marker för att skapa en träningsanläggning för Åby Trav. Men det sprack.
Ägarna försökte då i stället få tillstånd till en villastad med 54 hus på åkrarna nordväst om Slottet. Varje villa skulle erbjudas stallplats och hagar.
Men kommunledningen sa nej: "Det finns ett värde i att bevara stora produktionsenheter likt denna. Platsen är också en del av det öppna landskapsrummet längs med den norra delen av Ölmanäs ringväg.
Nästa idé att stycka av tre hästgårdar på området. På så sätt behöll man jordbruksmarken öppen på ett annat sätt. Även det fick nej. Visserligen finns det möjlighet att göra undantag just för hästgårdar, men enligt kommunen var avstyckningarna för små för att bli fungerande hästgårdar.
Då lades fastigheten förra hösten ut till försäljning utan utsatt pris. Ingen nappade, trots uppgifter om att många var intresserade, och slottet med 74 hektar mark togs bort från försäljningsplatsen.
Nu är ute på Svensk fastighets förmedlings hemsida igen, och denna gång med pris utsatt: 59 miljoner!
Enligt annonsen skulle anläggningen fullt uthyrd kunna ge en årlig intäkt på 1,5 miljoner kronor. Drift- och underhållskostnader uppgår idag till cirka 500 000 kronor per år.
Hur intresset ser ut för slottet vill inte mäklaren Martin Filipsson säga något om.
– Jag hade gärna svarat på frågor men har från säljaren fått informationen att jag inte får uttala mig då jag tidigare gjort intervjuer i höstas och han känner att det räcker.




ÖLMANÄS SLOTT består av 74 hektar mark och en pampig tvåvåningsbyggnad, ritad av Göteborgsarkitekten Arvid Bjerke.
DET FINNS ÄVEN en ladugård som har stallplatser för 20 hästar, insemineringshall, labb, kontor och personalrum. En del av Ölmanäs slott används i dag också som ett djursjukhus. Byggnaden har kulturhistoriskt värde.


Årets julklapp: Vuxenleksaken
NYHETER 2025-11-13 KL. 08:51
Premium

Årets julklapp: Vuxenleksaken

Stort motstånd mot biogas – över 100 samlades
NYHETER 2025-11-13 KL. 07:09
Premium

Stort motstånd mot biogas – över 100 samlades

”Det är en jätteanläggning och vi vill väcka opinion”

Från ångest till matchhjälte
ISHOCKEY 2025-11-12 KL. 22:02
Premium

Från ångest till matchhjälte

600 nya jobb – företag sätter Kungsbacka på kartan
NYHETER 2025-11-12 KL. 20:00
Premium

600 nya jobb – företag sätter Kungsbacka på kartan

Dagab gör satsning i miljardklassen

Dramatisk historia när fattig sjöman blev dansk hjälte
NYHETER 2025-11-12 KL. 17:50
Premium

Dramatisk historia när fattig sjöman blev dansk hjälte

Kungsbackabon Eskild drev handelsstation i Indien

Komikern vill få publiken att skratta – och rösta
KULTUR & NÖJE 2025-11-12 KL. 17:30
Premium

Komikern vill få publiken att skratta – och rösta

"Jag vill först få folk att skratta så att snoret rinner och sedan att de går och röstar"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.