Klik venligst
JOBB & PENGAR 2021-09-23 KL. 07:00

Restaurang hotas med stämning – betalade inte ut lön

En restaurang i Kungsbacka kommun ska inte ha betalt ut lön, sjuklön eller semesterersättning till en anställd. Nu ansöker den anställde om att stämma restaurangen och kräver 70 000 kronor.

Restaurang hotas med stämning – betalade inte ut lön

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Den anställde ska inte ha fått lön för cirka tre månaders arbete i våras, vilket innebär totalt cirka 48 000 kronor i utebliven lön. Restaurangen har inte heller betalat ut 13 000 kronor i semesterersättning och 4000 kronor i sjuklön till den anställde, trots att denne var berättigad till detta.

Nu ansöker den anställde om att stämma restaurangen och yrkar på att få de uteblivna pengarna plus ett skadestånd för brott mot semesterlagen. Totalt riskerar restaurangen behöva betala cirka 70 000 kronor till den anställde.

Klik venligst
Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade
NYHETER 2026-03-09 KL. 20:15
Premium

Uppfinnarens stora mål – frihet för rörelsehindrade

Mystisk igloo, gigantisk husbil och elcyklar i Pers verkstad

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-09 KL. 17:00
30 år sedan: Ny skola och hot om åtal
NYHETER 2026-03-09 KL. 16:10
Larm om farligt utsläpp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.