JOBB & PENGAR 2020-01-09 KL. 18:05

Rekordmånga köpte städhjälp






Svenskarna lägger mer pengar än någonsin på hushållsnära tjänster. Även uppdrag med rot-avdrag ligger på en fortsatt hög nivå.

Rekordmånga köpte städhjälp

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Städning och hjälp vid flytt är de vanligaste uppdragen när det gäller hushållsnära tjänster. Det visar en sammanställning från marknadsplatsen Offerta. Rut-avdragen är dessutom rekordstora. 2019 var siffran nästan 5,7 miljarder kronor. Siffran för Västra Götaland var 786 534 310 kronor.

Rot-avdrag för riket ligger på 9,9 miljarder kronor för 2019. Det är en ökning med 3 procent jämfört med 2018. Badrumsrenovering och elinstallation ligger i topp bland uppdragen.

- Att konsumtionen av både rut- och rot-tjänster ökar i flera delar av landet ser vi som oerhört positivt och möjliggör för sysselsättningstillväxt i hela Sverige. Vi på Offerta fokuserar på att fortsatt hitta fler tjänsteföretag som kan möta konsumenternas efterfrågan. På så vis hoppas vi kunna bidra till ännu högre sysselsättning för Sveriges rut- och rot-bolag, säger Jens Nilsson, vd och grundare av marknadsplatsen Offerta.







TV-klipp och nyheter

Snötrampen tillbaka för 63:e gången
2025-04-18 KL. 13:00
Premium

Snötrampen tillbaka för 63:e gången

En skärtorsdag i lokalfotbollen
FOTBOLL 2025-04-17 KL. 21:47
Premium

En skärtorsdag i lokalfotbollen

Larm om räddning av djur
BLÅLJUS 2025-04-17 KL. 20:26
Premium

Larm om räddning av djur

Säröpianisten Daniel tilldelas regionens arbetsstipendium
FAMILJ 2025-04-17 KL. 18:00

Säröpianisten Daniel tilldelas regionens arbetsstipendium

"Att skapa musik är något nödvändigt för mig"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-04-18 KL. 13:00
Snötrampen tillbaka för 63:e gången

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

I stället för att bara knyta näven vid köksbordet beslöt han sig för att engagera sig i politiken. Ett litet uppdrag var tanken. Men när Vänsterpartiets frontfigur avled blev Patrik Jervne Henestam plötsligt toppnamn med plats i kommunstyrelsen. Och trots att det är tufft verkar han nu ha fått smak på politiken.