JOBB & PENGAR 2022-05-23 KL. 16:00

Positiv prognos för kommunen

Av Ronny Karlsson

Kungsbacka kommuns ekonomi fortsätter att vara stark. Framför allt är det markförsäljningar och stigande skatteintäkter som ger ett stort plus i årets första prognos.

Positiv prognos för kommunen
Kommunalrådet Lisa Andersson (M) är förstås nöjd med den första prognosen. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Den prognos som nu presenteras pekar mot ett plusresultat på 600 miljoner kronor för 2022. Flera olika orsaker finns till att man nu ser ut att hamna långt över det budgeterade resultatet på 201 miljoner kronor. Det extra överskottet kommer bland annat från försäljning av mark, samt från ersättning för utbyggda vägar. Dessutom har skatteintäkterna blivit högre än beräknat. En låg ränta och effekten av att investeringsprojekt kostat mindre än beräknar bidrar också.
– Att Kungsbackas ekonomi är fortsatt stark lägger förutsättningarna för att hantera kommande års utmaningar till följd av stigande inflation och osäkra förutsättningar i vår omvärld, säger Lisa Andersson, kommunstyrelsens ordförande i Kungsbacka kommun, i ett pressmeddelande.
Sveriges kommuner och regioner, SKR, bedömer att kommunernas resultat kommer vara fortsatt goda 2022 men att förutsättningarna blir sämre från 2023 till följd av stigande priser, högre löneökningar och stigande pensionskostnader. Precis om övriga kommuner i landet så står också Kungsbacka inför framtida utmaningar när barn och äldre ökar kraftigt jämfört med den arbetsföra befolkningen. Det innebär att färre ska försörja allt fler.
– Det förväntade resultatet är till stor del tillfälligt till följd av att kommunen sålt mark och fått ersättning för utbyggda gator. Tillskottet är av engångskaraktär och inget som vi kan räkna med i framtiden för att långsiktigt finansiera kommunens verksamheter, säger Lisa Andersson.


Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier
NYHETER 2025-06-30 KL. 19:45
Premium

Sänkt skatt räddningen för många små bryggerier

"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"

TV-klipp och nyheter

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast
2025-06-30 KL. 19:00
Premium

Ny bok hyllar historien – och minnet av en entusiast

Unik radiostation firar 100 år

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök
NYHETER 2025-06-30 KL. 11:45
Premium

Efter hundkritiken: Lagen stoppar tidiga besök

Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack

Från lugna Kullavik till Neapel:
FOTBOLL 2025-06-29 KL. 17:45
Premium

Från lugna Kullavik till Neapel: "Det är en galen stad"

Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?
NYHETER 2025-06-29 KL. 12:00
Premium

Gekås – blir det billigare än köp i Kungsbacka?

Ny undersökning har kollat upp populära resmålet

Strandskyddet säkerställs med drönare
NYHETER 2025-06-29 KL. 10:00
Premium

Strandskyddet säkerställs med drönare

Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö

Visning av mytomspunnen herrgård
NYHETER 2025-06-28 KL. 17:45
Premium

Visning av mytomspunnen herrgård