JOBB & PENGAR 2022-02-25 KL. 15:00

Nya sotare flyttar in

Av Kristian Alm

Kungsbacka skorstensfejare har från årsskiftet tagit över kontraktet i kommunen och flyttar i vår in på Västergatan.
– Vi håller på att anställa nya sotare, säger Dick Hålldén, sotarmästare och delägare.

Nya sotare flyttar in
Genrebild: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Länge har företaget Kungsbacka sotning och ventilation skött sotningen, men nu vann i stället Kungsbacka skorstensfejare, en koncern med verksamhet i Halmstad, Falkenberg, Varberg, Mark, Ljungby, Hylte och Tranemo.
– Ja, vi har fått kontraktet fem år framåt, säger sotarmästare Dick Hålldén.
– I normala fall brukar vi ta över sotarna från det företag som hade kontraktet tidigare, men de har tyvärr tackat nej, så vi håller på att rekrytera nya sotare.
– Vi har anställt två, och räknar med att vi behöver två till för att klara själva sotningen, så vi löser det med sotare från Varberg än så länge.
– Med extrauppdrag som ventilationsrensningar och besiktningar behöver vi vara sex sotare på sikt.
Om allt går som planerat flyttar sotarna in på Västergatan 1 maj.
– Ja, där ska vi ha vår sotarkammare, som det heter på knoparmoj, vårt sotarspråk. Det innebär omklädningsrum, verkstad, kontor och tvättrum.
Några problem med övertagandet?
– Nej, inte alls hittills. Vi aviserar i god tid att vi kommer, så folk hinner kolla upp det. Det är inte som med så kallade sotarpirater som ringer och är påstridiga.

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet
NYHETER 2025-05-19 KL. 18:00
Premium

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Åsabon är mammaledig från jobbet på ostindiefararen

TV-klipp och nyheter

Götheborg lockar turister i Göteborg
2025-05-19 KL. 19:00
Premium

Götheborg lockar turister i Göteborg

Benkes röda tråd genom livet: Idrotten
2025-05-19 KL. 16:45
Premium

Benkes röda tråd genom livet: Idrotten

En av Kungsbackas främsta, Bengt Karlsson, jubilerar

Tio års kamp för bättre skyltning till Gottskär
NYHETER 2025-05-19 KL. 11:45
Premium

Tio års kamp för bättre skyltning till Gottskär

Marie Cervin ger inte upp trots motgångar

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-05-19 KL. 10:40
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SKOLA 2025-05-19 KL. 12:15
Skola kan få nytt liv som vårdboende

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Bistick gav allergichock – nu lever Andrea ett liv bland bin

Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.