JOBB & PENGAR 2023-03-24 KL. 12:45

Nya solcellsparken får sällskap av får

Av Christina Forlin

En ny solcellspark håller på att ta form i Häcklehagen, Onsala. Det är företaget Circumflex Solenergi AB som ansöker om att få anlägga parken.

Nya solcellsparken får sällskap av får
Här i Häcklehagen ska solparken byggas. Höjden ovanför marken blir cirka tre meter. Avståndet mellan raderna blir cirka sju till tio meter, och runt anläggningen byggs ett stängsel av säkerhetsskäl, på 2,2 meter.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På 1,7 hektar vill Heléne Johansson och Karin Larsson på Circumflex sätta upp solceller som ska producera fossilfri el. Ett avtal med nätägaren Ellevio är tecknat, anslutning blir utmed Knaståsvägen där Ellevio har ledningar i mark.
– Vi behöver mer miljövänlig el. Vi har en kapacitetsbrist i södra Sverige, och både Sverige och EU är positiva till att ställa om elproduktionen till fossilfri, säger Heléne Johansson.
Länsstyrelsen har inga invändningar till solparken, som kommer producera cirka 1,2 megawattimmar per år. Den är tänkt att placeras på mark som i dagsläget är en åker med vall. I norr omfattas området av ett biotopskydd, men länsstyrelsen anser inte att naturmiljön påverkas ”på ett väsentligt sätt”.
– Vi arrenderar åkern av markägaren, säger Karin Larsson.



Kan fungera i 50 år

Driftstiden beräknas till 50 år och länsstyrelsen bedömer att området då relativt enkelt kan återställas till ursprungligt skick.
Att placera solcellspaneler på en åker går inte att jämföra med att bygga hus där.
– Visar det sig att vi behöver marken bättre för att producera mat, är det enkelt att återställa den, säger Karin Larsson.
Nu används åkern till fårbete, och så kommer den fortsätta att utnyttjas även med solpaneler monterade där.
– Får och solceller går bra ihop, säger Heléne Johansson.
– Djuren drar nytta av skuggan under solcellerna har det visat sig och trivs bra.
Marken kommer att även att sås in med fröblandning som gynnar vildbin.


Solparker är Heléne Johansson och Karin Larsson övertygade om har framtiden för sig. Hunden Mino är även på plats denna dag på kontoret i Mariedal, Onsala. Foto: Christina Forlin




Entreprenör nästa

Näst på tur för Karin Larsson och Heléne Johansson är att ta kontakt med en entreprenör.
– Det är ett avgörande steg, säger de.
– Då ska parken optimeras. Vi hoppas att den är på plats inom ett år, men tyvärr är det fortfarande långa leveranstider av material.
Solparker är Heléne Johansson och Karin Larsson övertygade om har framtiden för sig, och de vill hjälpa markägare arrendera ut och investerare att hitta mark att bygga på.
På Circumflex arbetar de med flera projekt samtidigt, mest i västra Sverige och upp mot Värmland.







Rockförening väcks till liv på nytt efter 30 år
KULTUR & NÖJE 2025-04-24 KL. 21:00
Premium

Rockförening väcks till liv på nytt efter 30 år

Ska ge lokala band chansen att spela live i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

Möt Kungsbacka GK:s nya pro
2025-04-24 KL. 19:00
Premium

Möt Kungsbacka GK:s nya pro

Tipsen för medelgolfaren att spara slag

Svårläkta skador efter vitt snus oroar forskare
NYHETER 2025-04-24 KL. 16:00
Premium

Svårläkta skador efter vitt snus oroar forskare

Vitt snus kan orsaka långvariga inflammationer

Rekordjakt för Kungsbackaloppet
SPORT 2025-04-24 KL. 14:00
Premium

Rekordjakt för Kungsbackaloppet

Duon lämnar Frölunda
ISHOCKEY 2025-04-23 KL. 11:58
Premium

Duon lämnar Frölunda

Här kör yrkesförare ofta för fort i Kungsbacka
NYHETER 2025-04-23 KL. 07:15
Premium

Här kör yrkesförare ofta för fort i Kungsbacka

Ny mätning visar vilken bransch som har högst andel överträdelser

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-04-24 KL. 19:00
Möt Kungsbacka GK:s nya pro
Premium | SPORT 2025-04-24 KL. 14:00
Rekordjakt för Kungsbackaloppet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

I stället för att bara knyta näven vid köksbordet beslöt han sig för att engagera sig i politiken. Ett litet uppdrag var tanken. Men när Vänsterpartiets frontfigur avled blev Patrik Jervne Henestam plötsligt toppnamn med plats i kommunstyrelsen. Och trots att det är tufft verkar han nu ha fått smak på politiken.