JOBB & PENGAR 2021-08-30 KL. 10:45

Mögel hittades i kyldisken

När kunden tog en titt ner i frysdisken upptäckte han att det var smutsigt. Hälsoinspektören konstaterade svartmögel, och nu hotar vite om inte städrutinerna förbättras.

Mögel hittades i kyldisken
Insidorna av kyllådorna var rejält angripna av mögel.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Det var helt oacceptabelt, och något som måste ha pågått länge, säger miljö- och hälsoskyddsinspektör Josef Younes.

Butiken har nu fått en vecka på sig att städa och förbättra rutinerna, annars hotar vite. Men enligt butikschefen har man redan rengjort allt.

– Det var en brist i våra rutiner, men man kan i alla fall konstatera att det inte varit farligt för kunderna, eftersom det handlar om en kyldisk med paketerade varor. Nu måste vi säkerställa att det fungerar.

– Vi planerar dessutom att byta kyldiskar, säger butikschefen.

Inte återkommande


Enligt miljö- och hälsoinspektör Josef Younes är det inte ett återkommande problem med just den när butiken.

– Nej, jag blev överraskad av hur det såg ut.

Eftersom problemen är åtgärdade och inte återkommande, väljer Norra Halland att inte namnge butiken.

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

NYHETER 2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-08-17 KL. 09:04
Profilen om skandalvideon: ”Sadist”

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.