JOBB & PENGAR 2021-08-30 KL. 10:45

Mögel hittades i kyldisken

När kunden tog en titt ner i frysdisken upptäckte han att det var smutsigt. Hälsoinspektören konstaterade svartmögel, och nu hotar vite om inte städrutinerna förbättras.

Mögel hittades i kyldisken
Insidorna av kyllådorna var rejält angripna av mögel.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Det var helt oacceptabelt, och något som måste ha pågått länge, säger miljö- och hälsoskyddsinspektör Josef Younes.

Butiken har nu fått en vecka på sig att städa och förbättra rutinerna, annars hotar vite. Men enligt butikschefen har man redan rengjort allt.

– Det var en brist i våra rutiner, men man kan i alla fall konstatera att det inte varit farligt för kunderna, eftersom det handlar om en kyldisk med paketerade varor. Nu måste vi säkerställa att det fungerar.

– Vi planerar dessutom att byta kyldiskar, säger butikschefen.

Inte återkommande


Enligt miljö- och hälsoinspektör Josef Younes är det inte ett återkommande problem med just den när butiken.

– Nej, jag blev överraskad av hur det såg ut.

Eftersom problemen är åtgärdade och inte återkommande, väljer Norra Halland att inte namnge butiken.

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
NYHETER 2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

FBK-tränaren sågar cupens upplägg
BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
Premium

FBK-tränaren sågar cupens upplägg

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
NYHETER 2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

Sporten i korthet
SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-09-22 KL. 14:00
I kväll rusar elpriset

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.