JOBB & PENGAR 2021-10-13 KL. 08:17

Mingelkväll för nätverkssugna företagare

Av Oliver Marshall

Under coronapandemin har fysiska nätverksträffar för företagare uteblivit, och i stället ersatts av digitala möten. När nu restriktionerna är lyfta arrangerar Företagarna Kungsbacka ihop med Kungsbackas Nätverk nätverksträffen Kungsbacka minglar och ler på Rum35 i november.

Mingelkväll för nätverkssugna företagare
Kristoffer Bergendahl kommer föreläsa på Rum35. Foto: Arkivfoto Christina Forlin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kristoffer Bergendahl, som ligger bakom konceptet "Minglar och ler" har väntat länge på att få arrangera företagsträffen på Rum35.
– Vi var på gång och skulle precis köra ett event innan pandemin kom och fick då ställa in, säger han.

Under kvällen kommer moderatorn Anneli Egestam hålla en mingelskola och tre halvtimmeslånga föreläsningar kommer hållas, bland annat en från Kristoffer Bergendahl själv.
– Det kommer bli bubbel, snittar och mingel. Det finns många frukostklubbar men jag tyckte det saknades företagsevenemang på kvällar, där man kan ta en öl ihop och ha det mysigt, säger han.

Att det fysiska nätverket kan komma igång igen är föreläsaren mycket glad över.
– Det är otroligt roligt att komma igång igen och träffa andra personer, att det fysiska nätverkandet får stå i centrum. Det fysiska mötet är otroligt viktigt. Det digitala mötet har varit väldigt bra, men det kan inte ersätta det fysiska, säger Kristoffer Bergendahl.

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

Kaptenens besked om framtiden
FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Premium

Kaptenens besked om framtiden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.