JOBB & PENGAR 2022-06-02 KL. 08:17

Kungsbacka har dyrast elnät

Av Kristian Alm

Efter en tillfällig nedgång ökar elnätspriserna igen med i snitt 2,5 procent. Samtidigt skiljer sig avgiften fortfarande stort mellan Sveriges kommuner. Dyrast i Halland är Hylte och Kungsbacka.

Kungsbacka har dyrast elnät

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är den årliga så kallade Nils Holgerssonrapporten som tagit fram siffrorna. Tanken är att visa hur mycket man tjänar/förlorar på att flytta i landet.
Rapporten visar att invånarna i Hylte och Kungsbacka kommun har den dyraste elnätsavgiften i Hallands län – drygt 3 600 kronor per år för en genomsnittlig lägenhet. Billigast är det i Halmstad – där avgiften ligger på knappt 2 100 kronor per år.
I tre av sex kommuner i länet har elnätsavgiften höjts mer än konsumentprisindex, KPI, som just nu ligger på 6 procent. Den största höjningen, på 12,5 procent, har Falkenbergsborna fått. Sett över fem år har hushållen i Halland fått en avgiftshöjning på 17,4 procent.
– Det inte rimligt att elnätsavgiften ska skilja så mycket beroende på var du bor. Som konsument kan du inte välja elnätsbolag och för många står elnätsavgiften för mer än hälften av den totala elkostnaden. Därför är det av största vikt att avgiften sätts på ett transparent och förutsägbart sätt, säger Mari-Louise Persson, ordförande Nils Holgerssongruppen, i ett pressmeddelande.
Av de tre stora elnätsbolagen har både Eon och Ellevio höjt avgifterna i merparten av sina prisområden medan Vattenfall inte hade gjort några justeringar vid årsskiftet.



Elnät 2022 öre/kWh
Kungsbacka 110,0
Hylte 110,0
Laholm 98,8
Varberg 82,8
Falkenberg 67,6
Halmstad 62,3


Stor intervju med tränaren som tackar för sig
HANDBOLL 2026-04-27 KL. 19:45
Premium

Stor intervju med tränaren som tackar för sig

✔ Tiden i Aranäs ✔ Den udda sitsen ✔ Vad han tycker om 3–3-försvaret

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen
KULTUR & NÖJE 2026-04-27 KL. 19:00
Premium

Royne tillbaka i etern – låter musiken flöda igen

"Belöningen för mig är responsen"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-28 KL. 21:00
Mässa för ett tryggare Hålabäck
Premium | BANDY 2026-04-28 KL. 19:02
Klart: Veteranen har bestämt sig

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.