JOBB & PENGAR 2020-03-19 KL. 15:15

Klart för uteservering

Krogarna är hårt drabbade av coronaåtgärderna. Nu lättar kommunen på reglerna och tillåter uteservering redan från i morgon fredag i ett försök att locka lite fler kunder.

Klart för uteservering

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Det är många företagare som har det mycket tufft nu inte minst företag inom restaurangbranschen. Därför är vi glada att för att uteserveringarna kan öppnas redan till helgen och vill samtidigt uppmana våra invånare att stödja det lokala näringslivet, säger Elinor Filipsson, Näringslivschef Kungsbacka kommun.

Den normala öppningstiden för uteserveringar är annars 1 april, men det här är ett sätt för kommunen att ge en liten extra skjuts åt kroglivet. Sen krävs det förstås lite vårsol, filtar och extra varma kläder för den som ska klara en utesittning.

De närmsta fem dagarna lovar meteorologerna soligt väder men inte mycket mer än fem-sex grader…

Nu hoppas krögarna att kungsbackabor som känner sig friska och krya vågar äta ute eller i andra hand beställa mat för avhämtning så att det finns en chans att restaurangerna överlever våren.

Företagarna i kommunen erbjuds dessutom extra stöd för att får råd om hur de ska överleva krisen och kunna dra nytta av regeringens stödpaket. Det handlar bland annat om Företagsakuten med upp till fem timmars kostnadsfri företagsrådgivning, och Timbanken. Där kan en företagare få fem timmar med en expert.

Inom kommunledningen diskuteras just nu också om man kan underlätta för företagare på andra sätt när det gäller regler och taxor den närmsta tiden.

 

Annas konst blandar humor och allvar
FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Premium

Annas konst blandar humor och allvar

"Det måste finnas en balans"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | DEBATT 2026-04-26 KL. 13:00
Låg dödlighet i KOL för hallänningar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.