JOBB & PENGAR 2020-03-19 KL. 15:15

Klart för uteservering

Krogarna är hårt drabbade av coronaåtgärderna. Nu lättar kommunen på reglerna och tillåter uteservering redan från i morgon fredag i ett försök att locka lite fler kunder.

Klart för uteservering

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Det är många företagare som har det mycket tufft nu inte minst företag inom restaurangbranschen. Därför är vi glada att för att uteserveringarna kan öppnas redan till helgen och vill samtidigt uppmana våra invånare att stödja det lokala näringslivet, säger Elinor Filipsson, Näringslivschef Kungsbacka kommun.

Den normala öppningstiden för uteserveringar är annars 1 april, men det här är ett sätt för kommunen att ge en liten extra skjuts åt kroglivet. Sen krävs det förstås lite vårsol, filtar och extra varma kläder för den som ska klara en utesittning.

De närmsta fem dagarna lovar meteorologerna soligt väder men inte mycket mer än fem-sex grader…

Nu hoppas krögarna att kungsbackabor som känner sig friska och krya vågar äta ute eller i andra hand beställa mat för avhämtning så att det finns en chans att restaurangerna överlever våren.

Företagarna i kommunen erbjuds dessutom extra stöd för att får råd om hur de ska överleva krisen och kunna dra nytta av regeringens stödpaket. Det handlar bland annat om Företagsakuten med upp till fem timmars kostnadsfri företagsrådgivning, och Timbanken. Där kan en företagare få fem timmar med en expert.

Inom kommunledningen diskuteras just nu också om man kan underlätta för företagare på andra sätt när det gäller regler och taxor den närmsta tiden.

 

Onsala Pirates klara för högsta serien
SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Premium

Onsala Pirates klara för högsta serien

✔ Festplanerna ✔ Byter hemmaplan ✔ Spelarjakten

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad
NYHETER 2026-03-27 KL. 08:10
Premium

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad

"Det ligger en blöt filt över marknaden"

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas
NYHETER 2026-03-26 KL. 12:31
Premium

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas

"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Onsala Pirates klara för högsta serien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.