JOBB & PENGAR 2022-01-08 KL. 13:28

Fortsatta problem på Ringhals

Av Kristian Alm

Problemen på Ringhals fortsätter. Snabbstoppen av reaktor 3 verkar svårare att få kontroll än man tänkt och nu är återstarten än en gång uppskjuten.

Fortsatta problem på Ringhals
Foto: Ringhals

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Reaktorn har krånglat sedan den 29 september då ett snabbstopp utlöstes. Det har inte hänt sedan 2013. Några allvarliga grundproblem kunde man inte hitta, men det tog lång att gå igenom möjliga felkällor och återstarten sköts upp ett par gånger.
Reaktor 3 hade varit igång bara några dagar när snabbstoppet löste ut igen i torsdags kväll. Även denna gång tar felsökningen tid. Återstarten har flyttats fram från lördag till måndag 10 januari.
– Vi har ringat in felkällan men behöver ytterligare tid för att bottna grundorsaken till produktionsstoppet, säger Ringhals vd Björn Linde i ett pressmeddelande.
– Systemets komplexitet gör att vi behöver mer tid för att se igenom vad det är som utlöser stoppsignalen. Vi sätter alltid säkerheten först och arbetar systematiskt. Vårt expertteam kommer att lösa det här, men vi ska med säkerhet veta att vi sätter in rätt åtgärder för att vara säkra på att felet inte inträffar igen.
Ett automatiskt snabbstopp är en inbyggd säkerhetsåtgärd som stannar reaktorn vid signal om en avvikelse i styrsystemen. Systemen reagerar på en sekundskala med att stoppa elproduktionen.
Ringhals 4 producerar el med full effekt, och berörs inte av det inträffade på Ringhals 3.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!