JOBB & PENGAR 2022-01-08 KL. 13:28

Fortsatta problem på Ringhals

Av Kristian Alm

Problemen på Ringhals fortsätter. Snabbstoppen av reaktor 3 verkar svårare att få kontroll än man tänkt och nu är återstarten än en gång uppskjuten.

Fortsatta problem på Ringhals
Foto: Ringhals

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Reaktorn har krånglat sedan den 29 september då ett snabbstopp utlöstes. Det har inte hänt sedan 2013. Några allvarliga grundproblem kunde man inte hitta, men det tog lång att gå igenom möjliga felkällor och återstarten sköts upp ett par gånger.
Reaktor 3 hade varit igång bara några dagar när snabbstoppet löste ut igen i torsdags kväll. Även denna gång tar felsökningen tid. Återstarten har flyttats fram från lördag till måndag 10 januari.
– Vi har ringat in felkällan men behöver ytterligare tid för att bottna grundorsaken till produktionsstoppet, säger Ringhals vd Björn Linde i ett pressmeddelande.
– Systemets komplexitet gör att vi behöver mer tid för att se igenom vad det är som utlöser stoppsignalen. Vi sätter alltid säkerheten först och arbetar systematiskt. Vårt expertteam kommer att lösa det här, men vi ska med säkerhet veta att vi sätter in rätt åtgärder för att vara säkra på att felet inte inträffar igen.
Ett automatiskt snabbstopp är en inbyggd säkerhetsåtgärd som stannar reaktorn vid signal om en avvikelse i styrsystemen. Systemen reagerar på en sekundskala med att stoppa elproduktionen.
Ringhals 4 producerar el med full effekt, och berörs inte av det inträffade på Ringhals 3.


TV-klipp och nyheter

Rektorn:
2026-06-04 KL. 10:59
Premium

Rektorn: "Bästa dagen på året"

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

Forskaren om gåtfulla stjärnan: ”Beter sig inte som den borde”
FAMILJ 2026-06-02 KL. 19:00
Premium

Forskaren om gåtfulla stjärnan: ”Beter sig inte som den borde”

Elvire De Beck forskar om röda jättar i rymden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"
Premium | NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Elever visade upp framtidens bussar
Premium | SPORT 2026-06-03 KL. 13:34
Stjärnan inför mötet med sportchefen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.