JOBB & PENGAR 2023-02-05 KL. 19:00

Företagare ska lockas till hemtrevligt kontor

Av Ronny Karlsson

Care of Aranäs. Det är den nya satsningen som ska locka företag att hyra kontorsplatser i en hemtrevlig miljö. De första hyresgästerna är redan på plats.

Företagare ska lockas till hemtrevligt kontor
Therese Linders, ansvarig för Care of Aranäs, har redan fått in en del hyresgäster. Foto: Ronny Karlsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är Aranäs Fastigheter som står bakom satsningen på Borgmästaregatan, där bolaget tidigare hade sitt huvudkontor. Care of Aranäs är en form av kontorshotell, där hyresgäster och besökare ska få en känsla av att vara hemma.
– Det är hela idén, vi har ett gemensamt kök och ska jobba med flexibla avtal, säger Jessica Wikestam, marknads- och kommunikationschef på Aranäs Fastigheter.
Totalt finns det 17 rum att hyra ut och i varje rum finns plats för en till tre personer. Dessutom finns möjlighet att ha ett medlemskap, där man nyttjar de platser som finns lediga i lokalen.
– Många som pendlar till Göteborg eller Stockholm vill kunna jobba på hemmaplan en eller ett par dagar i veckan. Vi fick dessutom ett helt annat beteendemönster under och efter pandemin. Vi vet att det finns ett stort behov av en flexibel arbetsplats mitt i stan, Kungsbacka har många småföretagare, menar Wikestam.
Satsningen har än så länge inte marknadsförts speciellt mycket, men trots det finns redan en del hyresgäster på plats.
– Sex av rummen är uthyrda och vi har även skrivit en del medlemsavtal. Det sprider sig från mun till mun, säger Therese Linders, som är ansvarig för Care of Aranäs.
Hon har en hel del idéer om hur satsningen ska utvecklas. Det finns bland annat planer för gemensamma frukostar och föreläsningar.
– Kärnan ska vara att vi skapar gemenskap. Allt fler har i dag möjlighet att jobba från andra platser än huvudkontoret, det är ett sätt att vara en attraktiv arbetsgivare idag att erbjuda sina anställda flexibilitet. Samtidigt kan det bli tråkigt att sitta hemma ensam, här hittar man ett socialt sammanhang, säger Linders.
Återbruk har varit ett viktigt ord när lokalerna har växt fram. En besökssoffa kommer från Kungsmässan och en del av kontorsmöblerna finns kvar från det gamla huvudkontoret.
Det centrala läget, mitt emellan Valand och Kungsmässan med bara några minuters promenad från Resecentrum, är tänkt att locka och om det här första steget faller väl ut kan det bli aktuellt med andra lokaler som också blir en del av Care of Aranäs. Dessutom har kommunen visat intresse för att hyra in sig i konferenslokaler.
– Care of Aranäs är del av vår strategi för att skapa liv och rörelse i staden dagtid. Det behövs ett större flöde av människor för att butiker och restauranger ska klara sig, säger Wikestam.



17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"
Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.