Av Kristian Alm
Solcellssatsningarna i Söderstaden går vidare. Nu har ytterligare en bostadsrättsförening fått tillstånd att sätta upp celler på taket trots att det egentligen strider mot detaljplanen.
Norra Halland har vid flera tillfällen skrivit om bostadsrättsföreningen Södercentrum 6, där man tagit flera steg för att bli elektrifierade.
2018 handlade det om hur man kan spara dyra avgifter i en förening genom att skaffa ett gemensamt elabonnemang.
Två år senare kunde vi berätta att taket täckts med solceller som klarade det mesta av det gemensamma elbehovet.
Förra året var nästa satsning klar. Av föreningens 47 p-platser fick 30 laddare för elbilar.
Nu har grannarna i Södercentrum 4, en förening med 89 lägenheter och sex verksamhetslokaler, även de fått rätt att sätta upp solceller på taket. Egentligen stämmer det inte med detaljplanen som anger att taken ska vara ljusgrå eller silverfärgad plåt. Så byggförvaltningen var negativ.
Men byggpolitikerna tyckte annorlunda. I sitt beslut att säga ja skriver de att:
"...solceller på hustaken inte kommer att synas från någon gatuvy samt att solceller utgör en angelägen teknisk förbättringsåtgärd som möjliggör lägre driftkostnader samt bidrar till skapande av attraktiva bostäder, vilket är i linje med detaljplanens övergripande syfte. (...) Bygglov ska därför beviljas."
Läs mer:
”Grundförutsättningarna är bättre än de har varit på väldigt länge”
Familjeföretaget från 1800-talet tvingas stänga
När diktatorn flytt ser han en framtid i Syrien igen
I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.