JOBB & PENGAR 2021-11-15 KL. 14:00

Färre hallänningar får ersättning av a-kassan

Av Rasmus Kristenson

Jämfört med samma period förra året minskade antalet personer i Halland som får ersättning av a-kassan med en fjärdedel. Detta enligt statistik som sammanställts av Sveriges a-kassor.

Färre hallänningar får ersättning av a-kassan
Allt färre hallänningar lever på a-kassa. Foto: Arkivbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under det tredje kvartalet 2020 var det 5 835 personer i Halland som tog emot ersättning från a-kassan, en siffra som i år minskat med hela 26 procent.
— När coronapandemin drabbade Sverige som hårdast förlorade många sitt arbete. A-kassan tog då ett stort ansvar för att mildra den negativa effekten på den egna ekonomin som det ledde till för många. Vi är stolta över insatserna hos alla a-kassor och ser nu att arbetsmarknaden utvecklas positivt, säger Tomas Eriksson, kanslichef på Sveriges a-kassor.
Det är inte bara i Halland som siffrorna sjunker. Nationellt har antalet personer som får ersättning minskat med 24 procent jämfört med samma period förra året. Den största minskningen har skett i Blekinge där hela 38 procent färre får ersättning från a-kassan. I Västernorrland ser man däremot en betydligt lägre minskning på endast 17 procent.
— En lärdom från coronapandemin är att förhållandena på arbetsmarknaden kan förändras snabbt. Eftersom ingen av oss kan se in i framtiden är det viktigt att alla som arbetar försäkrar sin inkomst genom att vara medlem i a-kassan, säger Tomas Eriksson.





Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare
FOTBOLL 2025-12-30 KL. 20:21
Premium

Högersexan var centimeter från att bli matchvinnare

Aranäs tog sin fjärde poäng för säsongen

Krönika: En poänglös protest?
KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 17:00
Premium

Krönika: En poänglös protest?

Krönika: Fyrverkerier av ondo
KRÖNIKOR 2025-12-30 KL. 16:00
Premium

Krönika: Fyrverkerier av ondo

Tasnim:
NYHETER 2025-12-30 KL. 12:45
Premium

Tasnim: "Sverige klarar sig inte utan de flyktingarna"

10 år sedan flyktingkrisen

Dima:
NYHETER 2025-12-30 KL. 12:15
Premium

Dima: "Jag är stolt över mig och min familj"

10 år sedan flyktingkrisen

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här
NYHETER 2025-12-30 KL. 11:45
Premium

Tio år i Sverige – nu har Nour hela sitt liv här

10 år sedan flyktingkrisen

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig
FAMILJ 2025-12-30 KL. 08:22
Premium

Jubilaren Sofie försöker ha bra människor nära sig

Är instruktör i pole och har rest till andra sidan jordklotet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-30 KL. 21:30
Inbrott avbröt julfirandet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.