JOBB & PENGAR 2023-01-17 KL. 15:08

Facklan nära slutet efter lång väntan

Av Kristian Alm

Nu är Facklan nära slutet. Kvarteret är inhägnat och "tungrivningen" planeras till slutet av veckan, meddelar Aranäs.

Facklan nära slutet efter lång väntan
lång väntan. Nu börjar rivningen av Facklan.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För ett år sedan flyttade sista hyresgästen ut ur kvarteret där biografen Facklan låg. Att byggnaderna måste rivas har stått klart sedan sommaren 2018, när man upptäckte svåra sättningar.
Postens gamla tunga bankvalv, som är borta sedan många år, byggdes med fler pålar jämfört med övriga delar av huset. Detta i kombination med Kungsbackaleran gör att delar av huset rör på sig. På sikt riskerar huset att knäckas.
Aranäs skulle riva under 2019, men så kom det en pandemi, och mycket gick i stå. Nästa besked var oktober 2022, och man rev då ut stora delar av innanmätet. Räddningstjänsten passade också på att ha övningar i de före detta biosalongerna.
Men slutrivningen sköts upp än en gång eftersom man inte ville störa julhandeln i innerstaden. Men nu är det alltså dags. Kvarteret har hägnats in, och i veckan kommer grävskoporna.
–"Tungrivningen" av Facklan är planerad att starta i slutet av vecka tre och är beräknad att pågå till slutet av vecka 14, meddelar Jessica Wikestam, marknadschef på Aranäs.
Vad som ska byggas därefter är fortfarande inte klart. Byggmarknaden har bromsat in kraftigt i lågkonjunkturen, och mycket skjuts på framtiden. Så till att börja med tänker Aranäs iordningställa rivningstomten med gräsmatta, ljussättning och promenadgångar. "Vi tänker oss en plats för olika typer av aktiviteter, öppen för alla", skriver man på sin hemsida.


Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

TV-klipp och nyheter

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

Årets julklapp: Vuxenleksaken
NYHETER 2025-11-13 KL. 08:51
Premium

Årets julklapp: Vuxenleksaken

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.