JOBB & PENGAR 2023-01-03 KL. 11:45

Bygglov klart för pizzerian

Av Kristian Alm

Sen i augusti har Pizzeria Rossi varit stängd för ombyggnad. Processen har krånglat en del, men nu har i alla fall bygglovet gått igenom.

Bygglov klart för pizzerian
Lång process. Nu kan snart bygget av nya Pizzeria Rossi komma igång. Bakom den görs just plats för bodar till Aranäs lägenhetsbygge. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Tanken från början var att bara stänga några veckor under hösten för renovering. Men efter hand svällde projektet och nu blir det en helt ny byggnad.
Det har inneburit en ansökan om både rivningslov och bygglov för ny pizzeria, och det har dragit ut på tiden.
Men förra veckan blev det klart, och när överklagandetiden går ut kan alltså bygget dra igång.

När pizzerian kan öppna igen är oklart. Norra Halland har inte lyckats nå ägaren Orhan Vurucu
Men till Kungsbacka-Posten sa han tidigare i höstas:
– Vi tappar en hel del omsättning så klart, men det kommer att bli fint när det är klart.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 15:30
18-åringens osannolika drömdebut
Premium | NYHETER 2026-08-10 KL. 12:00
Glädjebeskedet: Sommarvärmen tillbaka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.