JOBB & PENGAR 2023-03-06 KL. 11:30

Antikaffär kan bli till centrala bostäder

Av Kristian Alm

I dag är det antikaffär och garage. Men nu hoppas den nya fastighetsägaren Fortinova få förvandla byggnaden på Tingberget till lägenheter.

Antikaffär kan bli till centrala bostäder
Antikaffären och garagen kan bli bostäder. Foto: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Byggnaden på Tingbergsvägen som uppfördes 1959, är i ett våningsplan och rymmer en butikslokal och garage.
Runt om ligger tidstypiska trevåningshus med lägenheter, välbevarat och uppmärksammat i kommunens Kulturmiljöprogram för höga arkitektoniska kvaliteter
För att kunna förvandla förrådet till lägenheter krävs det en ny detaljplan, och en extra stor omsorg om utseende för att passa in.


Så här tänker sig Fortinova den nya byggnaden i tre våningar med en vinkel.


Fortinova skriver i sin ansökan om planbesked att man är medveten om att området är kulturminnesklassat och har därför tagit fram ett exempel från Göteborg för att illustrera att går att få ut uttryck som inte stör den omkringliggande bebyggelsen.
Affären "Förrådet antik och nostalgi" drivs sedan fem år av Claes Jaurelius som inte är förvånad över planerna, ganska väntat sedan huset såldes för ett tag sedan.
– Antikaffären är min hobby, mitt andningshål. Det är väldigt trevligt med folk som kommer in för att sälja, köpa och prata en stund.
– Men jag är 71 år, och det kommer ju ta några år innan det händer något, så jag hoppas jag hunnit ta mitt förnuft till fånga och stängt innan dess!

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas
SPORT 2026-05-08 KL. 18:00
Premium

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas

"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-09 KL. 16:58
Därför saknade OBK kuggen i derbyt
Premium | FOTBOLL 2026-05-09 KL. 11:31
Cityprofilen: "Precis vad vi behövde"
Premium | HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
NH betygsätter spelarna i herrlaget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.