JOBB & PENGAR 2022-04-11 KL. 15:19

Ännu en solcellspark på gång

Av Kristian Alm

Allt fler är intresserade av att bygga solcellsparker i Kungsbacka. Senast ut är en ny anläggning i Äskatorp.

Ännu en solcellspark på gång
Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Längst ut på Äskatorpsvägen finns sedan några år den solcellspark som var först ut i kommunen. Markägaren Ingemar Börjesson gick samman med en solcellsentreprenör och monterade 2016 de första panelerna på vajrar en bit över marken så att betande djur skulle komma till. Två år sedan byggdes anläggningen ut.
Sedan dess har det blivit anläggningar både vid Säröleden och motorvägsavfarten i Frillesås, och fler finns på planeringsstadiet.
Senaste projektet är även det tänkt att byggas i Äskatorp, men lite längre österut.
Bakom ansökan står Änghagens gård, som vill sätta upp solceller på tre hektar åkermark, som samtidigt kan fungera som fårbete.
Projektet är planerat till nästa år.
Länsstyrelsen är positiv och bedömer att marken går bruka som åker om solcellspanelerna efter sin livstid avlägsnas.

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås
BANDY 2026-03-16 KL. 18:00
Premium

Tränaren om det kommande lagbygget i Frillesås

✔ Norgespåret ✔ Vem det rycks mest i ✔ Vad som prioriteras

Sporten i korthet
SPORT 2026-03-16 KL. 12:34
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-16 KL. 12:34
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.