Av Kristian Alm
Återstarten av kärnkraftsreaktor Ringhals 4 försenas med åtta dagar.
Nu meddelas, via elbörsen Nord Pool, att reaktorn kan starta den 19 september efter den årliga revisionen, skriver TT.
Från början var beskedet att Ringhals 4 skulle gå igång den 11 september efter att ha stängt den 2 augusti för det årliga sommaruppehållet med revision.
Ringhals 4 var avstängd under hösten och våren efter ett misstag vid återstarten vid förra revisionen. Då fick startdatum skjutas upp flera gånger, och en expertbedömning talar om förlust i utebliven produktion på tio miljarder.
70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge
Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden
Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.





