KULTUR & NÖJE 2019-09-18 KL. 10:23

Jessica ger intim föreställning

Jessica ger intim föreställning
I november uppträder onsalabon Jessica Andersson på Kungsbacka teater med en intim och personlig soloshow.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter att genom karriären stått på schlagerscener, frontat Diggiloturnén, och gett krogshower, har Jessica Andersson under året varit ute på en turné där hon ställer sig på scen i ett mer utlämnande format. Den 8 november ställer hon sig på scen på Kungsbacka teater tillsammans med ett väloljat gäng musiker.
– Det blir mer personligt. Jag kommer jämte musiken även att prata lite och berätta historier ur mitt liv. Mycket av det materialet är hämtat ur den bok jag gav ut för några år sedan. Men det blir ingen deppig föreställning, tvärtom, det blir drag, säger en entusiastisk Jessica Andersson.

Musiken då? Mycket kommer att kännas igen, lovar artisten.
– Vi kommer att spela musik från hela min karriär. Men det blir även lite annat då jag även valt att spela covers på låtar som ligger mig varmt om hjärtat. Så det blir allt ifrån rock och schlager till mer avskalat.

Sedan mindre än ett år tillbaka är Jessica Andersson bosatt i Onsala tillsammans med sambon Johan Malm. En flytt de inte verkar ångra en sekund.
– Åh vi trivs verkligen jättebra, det är så himla fint här i Gottskär, säger hon.

Turnén På dejt med Jessica Andersson har hittills passerat ett 30-tal städer i Sverige.

TV-klipp och nyheter

Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten
2026-01-11 KL. 09:00
Premium

Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten

Nu har Wally och Mariana levt tillsammans i 36 år

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar
NYHETER 2026-01-10 KL. 18:20
Premium

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar

Ger pengar till träningsläger och cuper

Skidåkarna har intagit golfbanan
NYHETER 2026-01-10 KL. 10:00
Premium

Skidåkarna har intagit golfbanan

Välkänt ansikte tar över pizzerian
NYHETER 2026-01-10 KL. 09:00
Premium

Välkänt ansikte tar över pizzerian

"Vi siktar på succé här"

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten
NYHETER 2026-01-09 KL. 17:30
Premium

Kaj lämnades i snön utanför boendet hela natten

Transporten åkte iväg – 80-åringen satt fast i åtta timmar

Anfallaren klar för tvåanklubb
FOTBOLL 2026-01-09 KL. 14:58
Premium

Anfallaren klar för tvåanklubb

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-01-11 KL. 18:44
Vänsternian förlänger med Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.