Klik venligst
KULTUR & NÖJE 2019-09-18 KL. 10:23

Jessica ger intim föreställning

Jessica ger intim föreställning
I november uppträder onsalabon Jessica Andersson på Kungsbacka teater med en intim och personlig soloshow.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter att genom karriären stått på schlagerscener, frontat Diggiloturnén, och gett krogshower, har Jessica Andersson under året varit ute på en turné där hon ställer sig på scen i ett mer utlämnande format. Den 8 november ställer hon sig på scen på Kungsbacka teater tillsammans med ett väloljat gäng musiker.
– Det blir mer personligt. Jag kommer jämte musiken även att prata lite och berätta historier ur mitt liv. Mycket av det materialet är hämtat ur den bok jag gav ut för några år sedan. Men det blir ingen deppig föreställning, tvärtom, det blir drag, säger en entusiastisk Jessica Andersson.

Musiken då? Mycket kommer att kännas igen, lovar artisten.
– Vi kommer att spela musik från hela min karriär. Men det blir även lite annat då jag även valt att spela covers på låtar som ligger mig varmt om hjärtat. Så det blir allt ifrån rock och schlager till mer avskalat.

Sedan mindre än ett år tillbaka är Jessica Andersson bosatt i Onsala tillsammans med sambon Johan Malm. En flytt de inte verkar ångra en sekund.
– Åh vi trivs verkligen jättebra, det är så himla fint här i Gottskär, säger hon.

Turnén På dejt med Jessica Andersson har hittills passerat ett 30-tal städer i Sverige.

Klik venligst
Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer
NYHETER 2026-04-21 KL. 19:15
Premium

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer

Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden

Nära fördubbling av ärenden med unga i Kungsbacka
NYHETER 2026-04-21 KL. 13:15
Premium

Nära fördubbling av ärenden med unga i Kungsbacka

729 anmälningar till socialtjänsten i fjol

Nya teamet ska bidra till färre tunga ärenden
NYHETER 2026-04-21 KL. 12:35
Premium

Nya teamet ska bidra till färre tunga ärenden

Ska sänka tröskeln för att kontakta socialtjänst

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien
NYHETER 2026-04-20 KL. 20:00
Premium

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien

✔ Framgångsfaktorn ✔ Tiden i USA ✔ Framtidsdrömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-21 KL. 21:54
TV: Vänstersexan sågade insatsen
Premium | HANDBOLL 2026-04-21 KL. 21:18
"Vi underpresterade på många plan”

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.