– Jag är bara glad över den här möjligheten att få spela för ett av de bästa lagen i Europa. Jag ser fram emot att spela på toppnivå i Europa efter tio år i NBA. säger Jerebko till sajten.
Den 32-årige svensken spelade förra säsongen i storlaget Golden State Warriors, som förlorade vårens NBA-final mot Toronto Raptors. Nu bir det Moskva.
Jerebko blev historisk när han för tio år sedan som förste svensk värvades till NBA.
Efter spel i Borås och Plannja har den svenske forwarden spelat för fem klubbar utomlands: Angelico Biella (Italien), Detroit Pistons, Boston Celtics, Utah Jazz och Golden State Warriors (alla USA), skriver TT.
Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.

