NYHETER 2019-02-13 KL. 13:52

Jerebko har köpt hus i Onsala

Jerebko har köpt hus i Onsala

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sommarträning. I sommar kan NBA:s störste svensk Jonas Jerebko (tv) komma att träna i Kungsbacka. Foto: Pressbild

 

Den svenske superstjärnan i basket, Jonas Jerebko, har köpt drömbostad i Onsala. Nu vill han träna i Kungsbacka, skriver Expressen.

 

Han är sveriges störste svensk i NBA, i flera bemärkelser. 208 cm långe Jonas Jerebko från Kinna har under många år gjort succé i den amerikanska basketligan. För närvarande spelar han i stjärnlaget Golden State Warriors från Kalifornien, men till sommaren kan stjärnan komma att studsa basketbollar i Kungsbacka.

Enligt Expressen har han nyligen köpt en villa i Onsala för 14,5 miljoner kronor. Och nu söker Jerebko någonstans att träna under sommaren.

– Det kan bli första sommaren i Sverige sedan jag var liten, berättade Jonas Jerebko för Expressen i en tidigare intervju.

 

Henric Löfvenborg i Onsala Pirates berättar att klubben ansökt om träningstider i sommar för föreningens två största talanger, Harry Larsson och David Apell. Det kan bli en trio om Jonas Jerebko ansluter.

– Vi får höra om Jonas vill. Vi kanske även försöker få några fler landslagsspelare.   



Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

NYHETER 2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-17 KL. 13:30
Då slår vädret om i Kungsbacka
Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-08-17 KL. 09:04
Profilen om skandalvideon: ”Sadist”

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.