SPORT 2019-03-12 KL. 13:48

Internationella framgångar för Valldaryttaren

Internationella framgångar för Valldaryttaren

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Arkivfoto: Bengt Karlsson

 

26-åriga Alexandra Eriksson visade klassen i Danmark. Tillsammans med topphästen Liss Royal var de med nära pallen på en internationell stortävling och unga Index inkasserade karriärens största framgång.

 

RIDSPORT. Egentligen var Alexandra Erikssons plan att hoppa på stortävlingen i Kungsbacka, men när den ställdes in ändrades planerna.

Det blev Danmark i stället – och det var ingenting hon ångrade efteråt.

 

I den trestjärniga 1,50-klassen var Alexandra Eriksson och Liss Royal felfria. De var även felfria i omhoppningen och tiden gav ekipaget en fjärdeplats.

– Det var bra internationellt motstånd. Min häst hoppade bra men man är aldrig helt nöjd så länge man inte vinner, säger Alexandra Eriksson som fick drygt 25 000 kronor för placeringen.

Valldahopparen var näst bästa svensk – endast slagen av Rolf-Göran Bengtsson.

Tillsammans med Liss Royal var de även bästa svenska ekipage i 145-klassen med en sjunde plats.

 

Ett annat glädjeämne var att åttaåriga Index visade framfötterna. De slutade sexa i tvåstjärniga 140-klassen efter två felfria ritter.

– Det är vår största framgång hittills. Jag hoppas att det ska bli många fler. Det är en kommande stjärna som jag har haft sedan han var tre år.



Klik venligst
Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut
NYHETER 2026-05-21 KL. 21:00

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut

Entreprenören aktuell med ny krimtrilogi

”Det kan vara bra att något extremt händer”
SPORT 2026-05-21 KL. 19:00
Premium

”Det kan vara bra att något extremt händer”

Annebergsbon om varför hon valde en helt annan väg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.