NYHETER 2020-03-23 KL. 19:00

Innerstaden klappar för vården

Innerstaden hoppar på initiativet Vi applåderar vårdpersonalen. I kvarteret Tullen 8 klappas det nu friskt.

Innerstaden klappar för vården
Monika Hamrin, fastighetsägare, Tullen 8,

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det började med facebookgruppen Vi applåderar vårdpersonalen: Varje kväll klockan 20 applåderar svenska folket i en minut för hjältarna inom vården och deras arbete under coronakrisen.
Över 240 000 personer har anslutit sig, och nu hoppar även Kungsbacka innerstad på, meddelar fastighetsägare Monika och Stefan Hamrin.

– När vi hörde om initiativet tänkte vi : självklart måste Kungsbacka vara en del av detta, säger Monika och Stefan Hamrin, fastighetsägare i Kungsbacka innerstad, i ett pressmeddelande.

Allt fler ansluter sig


Enligt pressmeddelandet ekade applåderna i lördagskväll från kvarteret Tullen 8 och allt fler ansluter sig, bland annat Cyrano och de som bor i verkar i kvarteret.

– Vi vill självklart att hela innerstaden ansluter sig, i dessa tider behöver vi stå enade och fokusera på det som är positivt. Just nu sliter vården mer än någonsin och behöver hela allmänhetens stöd, även i småstäderna, säger Monika Hamrin.

Varje kväll  klockan 20.00 applåderas det för vården tills att pandemin är över.

 

Onsala Pirates klara för högsta serien
SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Premium

Onsala Pirates klara för högsta serien

✔ Festplanerna ✔ Byter hemmaplan ✔ Spelarjakten

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.