KULTUR & NÖJE 2020-07-31 KL. 14:33

Ingen graffiti på graffitins dag

På lördag arrangeras för första gången Graffitins dag i landet. I Kungsbacka väntar dock målarna ännu på beslut om det ens blir någon vägg att måla på.
– Den ska till, där finns det inga tveksamheter, säger Kristina Karlsson (C ), ordförande i nämnden för Kultur och fritid.

Ingen graffiti på graffitins dag

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Turerna om graffitivägg i Kungsbacka går tillbaka till 2016 och ett förslag i samband med Barbrobetalar. Förslaget, som då antogs, ledde till att en tillfällig vägg för graffiti och gatukonst byggdes vid Fyren. Projektet ansågs lyckat, och förra året skrev Norra Halland om att sökandet efter ett bra ställe att bygga en permanent vägg på var i full gång.
–  Vi har utvärderat de tillfälliga väggarna och alla har varit jättenöjda bortsett från nån enstaka synpunkt. Så nu letar vi efter en lämplig plats för en permanent vägg, sa förvaltningschef Ulrika Granfors till Norra Halland då.

På lördag anordnas för första gången Graffitins dag i Sverige. Detta på initiativ av föreningen Graffitifrämjandet. Någon vägg att måla på har dock inte kommit på plats ännu i Kungsbacka.
Enligt kommunens kommunikatör på Kultur och fritid handlar det om att det är långa väntetider på bygglov, och de som har hand om ärendet är på semester.

"Inga tveksamheter"


Semestrande ordföranden i nämnden för Kultur och fritid, Kristina Karlsson, poängterar att graffitiväggen inte glömts bort.

– Den ska till, där finns det inga tveksamheter. Sedan vet jag inte var i processen det ligger just nu. Jag vet att det vid några tillfällen påpekades från polisen att det förekom lite oroligheter vid Fyren, och att de därför varit lite tveksamma till om det är ett bra ställe att ha den på. Sedan handlar det ju även om att det måste finnas ett intresse bland ungdomarna, säger hon.

Graffitins dag arrangeras med öppna väggar i bland annat Göteborg, Helsingborg och Stockholm. Aktiviteterna vid varje vägg kommer att strömmas på internet.

Läs fler nyheter på norrahalland.se - klicka här

TV-klipp och nyheter

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen
2026-03-13 KL. 19:15
Premium

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen

Norra Halland och Företagarna Kungsbacka ordnar politikerdebatt

Aranässtjärnan om varför hon lämnar
2026-03-13 KL. 18:45
Premium

Aranässtjärnan om varför hon lämnar

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla
NYHETER 2026-03-12 KL. 12:10
Premium

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla

"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.