Klik venligst
KULTUR & NÖJE 2020-07-31 KL. 14:33

Ingen graffiti på graffitins dag

På lördag arrangeras för första gången Graffitins dag i landet. I Kungsbacka väntar dock målarna ännu på beslut om det ens blir någon vägg att måla på.
– Den ska till, där finns det inga tveksamheter, säger Kristina Karlsson (C ), ordförande i nämnden för Kultur och fritid.

Ingen graffiti på graffitins dag

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Turerna om graffitivägg i Kungsbacka går tillbaka till 2016 och ett förslag i samband med Barbrobetalar. Förslaget, som då antogs, ledde till att en tillfällig vägg för graffiti och gatukonst byggdes vid Fyren. Projektet ansågs lyckat, och förra året skrev Norra Halland om att sökandet efter ett bra ställe att bygga en permanent vägg på var i full gång.
–  Vi har utvärderat de tillfälliga väggarna och alla har varit jättenöjda bortsett från nån enstaka synpunkt. Så nu letar vi efter en lämplig plats för en permanent vägg, sa förvaltningschef Ulrika Granfors till Norra Halland då.

På lördag anordnas för första gången Graffitins dag i Sverige. Detta på initiativ av föreningen Graffitifrämjandet. Någon vägg att måla på har dock inte kommit på plats ännu i Kungsbacka.
Enligt kommunens kommunikatör på Kultur och fritid handlar det om att det är långa väntetider på bygglov, och de som har hand om ärendet är på semester.

"Inga tveksamheter"


Semestrande ordföranden i nämnden för Kultur och fritid, Kristina Karlsson, poängterar att graffitiväggen inte glömts bort.

– Den ska till, där finns det inga tveksamheter. Sedan vet jag inte var i processen det ligger just nu. Jag vet att det vid några tillfällen påpekades från polisen att det förekom lite oroligheter vid Fyren, och att de därför varit lite tveksamma till om det är ett bra ställe att ha den på. Sedan handlar det ju även om att det måste finnas ett intresse bland ungdomarna, säger hon.

Graffitins dag arrangeras med öppna väggar i bland annat Göteborg, Helsingborg och Stockholm. Aktiviteterna vid varje vägg kommer att strömmas på internet.

Läs fler nyheter på norrahalland.se - klicka här

Klik venligst
Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen
NYHETER 2026-09-25 KL. 07:30
Premium

Här är Kungsbackas nya namn i riksdagen

"Fantastiskt, men också ansvarsfullt"

TV-klipp och nyheter

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären
2026-09-24 KL. 19:45
Premium

Stjärnan som blixtvärvades innan premiären

✔ Därför återvände han ✔ Intresset från andra klubbar ✔ Förväntningarna

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text
2026-09-24 KL. 19:00
Premium

Författarens udda grepp – släpper bok utan vanlig text

I den nya ungdomsromanen berättas hela historien genom sms och illustrationer

Onsalakaptenen inför säsongen
SPORT 2026-09-24 KL. 15:15
Premium

Onsalakaptenen inför säsongen

✔ Piken mot lokalrivalen ✔ "Fick smaka lite" ✔ Att vara en fossil

Stor intervju med Aranäs kantlöfte
HANDBOLL 2026-09-24 KL. 11:00
Premium

Stor intervju med Aranäs kantlöfte

✔ Nyckelrollen ✔ Tuffa fjolåret ✔ Nybygget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-24 KL. 15:15
Onsalakaptenen inför säsongen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.