Klik venligst
NYHETER 2020-03-30 KL. 14:30

Ingen frysning av oanvända periodkort

När många följer Folkhälsomyndighetens uppmaning att jobba hemifrån, minskar antalet som reser med kollektivtrafiken.
Men någon möjlighet att frysa ett redan köpt periodkort på grund av riktlinjerna finns än så länge inte.

Ingen frysning av oanvända periodkort

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I gränsområdet mellan Halland och Västra Götaland kör båda länens kollektivtrafik i kommunen. I den norra delen, bland annat på Kungsbackapendeln, är det Västtrafiks regler som gäller.

– Det är våra ordinarie köpvillkor som gäller. Det innebär att vi inte gör några återköp för att man blivit sjuk,säger Mette Ramquist, presschef på Västtrafik.

Villkoren för återköp kan däremot ändras om trafikutbudet förändras väldigt mycket, med till exempel så många inställda turer att det inte går att resa som vanligt.
I nuläget är det däremot inte aktuellt med några utglesade turer i Kungsbackaområdet. Än så länge har inte heller förbudet mot allmänna sammankomster på fler än 50 personer påverkat kollektivtrafiken, men Västtrafik säger att man följer utvecklingen noga.

Ekonomin kärvar


Inte heller Hallandstrafiken ger i nuläget några möjligheter att frysa redan köpta kort. Ekonomin kärvar också, som följd av det minskade antalet resenärer.

– Vi tappar en miljon kronor om dagen på grund av det, men det är i nuläget ändå den bestämda uppfattningen i styrelsen att vi kör på med vanlig trafik, säger Yasmine Möllerström Henström, kommunikations- och marknadschef på Hallandstrafiken.

Det stora tappet innebär att man kan tvingas se över olika linjer senare under året.

 

Klik venligst
Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut
NYHETER 2026-05-21 KL. 21:00

Flytten till Onsala blev startskottet – nu bokdebut

Entreprenören aktuell med ny krimtrilogi

”Det kan vara bra att något extremt händer”
SPORT 2026-05-21 KL. 19:00
Premium

”Det kan vara bra att något extremt händer”

Annebergsbon om varför hon valde en helt annan väg

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.