FOTBOLL 2019-09-09 KL. 11:12

Ingen dispens för KDFF

Ingen dispens för KDFF

FOTBOLL. Kungsbacka DFF hade förhoppningar om att få göra ett gästspel på Tingbergsvallen under 2019. De ansökte om dispens för att flytta hemmamatchen mot Rosengård från Påskbergsvallen till Kungsbacka. Eftersom belysningen inte håller allsvensk standard på Tingbergsvallen ville KDFF tidigarelägga matchen från 15.00 till 13.00.

Nu har klubben fått besked från Tävlingskommittén. Det blev ett nej med motiveringen att de sportsliga förutsättningarna ändras eftersom matchtiden skulle flyttas från 15.00 till 13.00, vilket medför en tidig avfärd för Malmölaget.

– Det är tråkigt, vi ville visa upp en allsvensk match för Kungsbackaborna. Nu går inte det. Det sprack på tiden, säger ordföranden Johan Johqvist.

Kommer ni att överklaga?

– Nej. Det skulle i så fall om vi hade matchstart vid 15 men det kan det vara mörkt vid 16. Vi gjorde ett försök och det gick inte.

 

KDFF-kuggen Lina Gerhardsson menar att de hade varit roligt att få komma hem en gång, men att det sportsligt inte gör någon skillnad.

– Planen i Varberg är fantastisk. Det hade varit kul att lite mer ströfolk hade kunnat komma men de som verkligen vill se åker nog till Varberg. Det är inte så stor skillnad.

Största förlusten på ett år
ISHOCKEY 2026-01-29 KL. 09:56
Premium

Största förlusten på ett år

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!