Klik venligst
FOTBOLL 2019-09-09 KL. 11:12

Ingen dispens för KDFF

Ingen dispens för KDFF

FOTBOLL. Kungsbacka DFF hade förhoppningar om att få göra ett gästspel på Tingbergsvallen under 2019. De ansökte om dispens för att flytta hemmamatchen mot Rosengård från Påskbergsvallen till Kungsbacka. Eftersom belysningen inte håller allsvensk standard på Tingbergsvallen ville KDFF tidigarelägga matchen från 15.00 till 13.00.

Nu har klubben fått besked från Tävlingskommittén. Det blev ett nej med motiveringen att de sportsliga förutsättningarna ändras eftersom matchtiden skulle flyttas från 15.00 till 13.00, vilket medför en tidig avfärd för Malmölaget.

– Det är tråkigt, vi ville visa upp en allsvensk match för Kungsbackaborna. Nu går inte det. Det sprack på tiden, säger ordföranden Johan Johqvist.

Kommer ni att överklaga?

– Nej. Det skulle i så fall om vi hade matchstart vid 15 men det kan det vara mörkt vid 16. Vi gjorde ett försök och det gick inte.

 

KDFF-kuggen Lina Gerhardsson menar att de hade varit roligt att få komma hem en gång, men att det sportsligt inte gör någon skillnad.

– Planen i Varberg är fantastisk. Det hade varit kul att lite mer ströfolk hade kunnat komma men de som verkligen vill se åker nog till Varberg. Det är inte så stor skillnad.

Klik venligst
MMA-cirkusen kom till stan
SPORT 2026-05-30 KL. 19:01
Premium

MMA-cirkusen kom till stan

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

TV-klipp och nyheter

Gångtunnel med konst invigdes med humlor
2026-05-30 KL. 16:45
Premium

Gångtunnel med konst invigdes med humlor

Veteranen efter den onödiga dramatiken
2026-05-30 KL. 15:54
Premium

Veteranen efter den onödiga dramatiken

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
KULTUR & NÖJE 2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-30 KL. 19:01
MMA-cirkusen kom till stan
Premium | FOTBOLL 2026-05-30 KL. 15:54
Veteranen efter den onödiga dramatiken
Premium | NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Springfest med knattar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.