NYHETER 2020-06-30 KL. 07:28

Inga coronavakter på Kungsbackas stränder

Kommunen satsar i nuläget inte på någon form av vakter eller informatörer för att hålla nere antalet personer på stranden.
– Nej, det gäller att man tar sitt personliga ansvar för att det inte ska bli för trångt, säger Lotta Blomqvist, kommunens säkerhets- och beredskapschef.

Inga coronavakter på  Kungsbackas stränder

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vissa kommuner i till exempel Skåne och nu senast lappländska Gällivare har valt att satsa på vakter, för att se till att badgästerna håller den sociala distans som Folkhälsomyndigheten satt upp för att minska smittspridningen av covid-19. Men trots sommarvärme och uppmaningar om att semestra hemma, är det inte något som Kungsbacka tar efter.

– Vi har inte någon rätt att flytta folk på stranden.  Det finns anslag med information på stränderna för att ge dem som befinner sig där rätt förutsättningar, säger Lotta Blomqvist.

Hon håller samtidigt öppet för att det kan bli förändringar under sommaren, om läget skulle förändra sig.

– Beredskapen har inte tagit semester.

 

Läs mer:
Värmen drar många till stranden

Krönika: Dansat jubileum
KRÖNIKOR 2026-01-23 KL. 13:50
Premium

Krönika: Dansat jubileum

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv
NYHETER 2026-01-22 KL. 19:00
Premium

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv

Emma kämpade mot ätstörningar under lång tid

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.