NYHETER 2020-06-30 KL. 07:28

Inga coronavakter på Kungsbackas stränder

Kommunen satsar i nuläget inte på någon form av vakter eller informatörer för att hålla nere antalet personer på stranden.
– Nej, det gäller att man tar sitt personliga ansvar för att det inte ska bli för trångt, säger Lotta Blomqvist, kommunens säkerhets- och beredskapschef.

Inga coronavakter på  Kungsbackas stränder

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vissa kommuner i till exempel Skåne och nu senast lappländska Gällivare har valt att satsa på vakter, för att se till att badgästerna håller den sociala distans som Folkhälsomyndigheten satt upp för att minska smittspridningen av covid-19. Men trots sommarvärme och uppmaningar om att semestra hemma, är det inte något som Kungsbacka tar efter.

– Vi har inte någon rätt att flytta folk på stranden.  Det finns anslag med information på stränderna för att ge dem som befinner sig där rätt förutsättningar, säger Lotta Blomqvist.

Hon håller samtidigt öppet för att det kan bli förändringar under sommaren, om läget skulle förändra sig.

– Beredskapen har inte tagit semester.

 

Läs mer:
Värmen drar många till stranden

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas
NYHETER 2026-03-26 KL. 12:31
Premium

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas

"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"

NYHETER 2026-03-26 KL. 07:40
Premium

"Ska jag skjuta fåglar vill jag ha poliseskort"

Kommunjägaren om varför få ingripanden mot måsar sker

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.