Under lördagseftermiddagen fick polisen in att det skett ett inbrott på Rosengatan i Kungsbacka. Låset var uppbrutet men vad tjuven eller tjuvarna fått med sig är okänt.
Strax efter halv fyra på söndagsmorgonen stoppades en manlig bilist på Onsalavägen i närheten av Säröleden. Han misstänktes vara alkoholpåverkad och blåste även positivt.
Vid halv fem på söndagsmorgonen larmades det att det varit inbrott i en bostad i Landa. Dagpatrullen har under morgonen varit på plats för att leta efter spår efter inbrottstjuvarna.
"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"
Duon spelade in sången på annorlunda plats
"När vi började med det här var det ingen som ville prata om det"
✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.





