NYHETER 2020-01-14 KL. 13:00

Idag startar tävlingen Vi i femman

200 klasser spridda över landet tävlar i frågesport i radio. Idag är det två klasser från Kungsbacka som tävlar mot varandra, Särö Montessori och Kollaskolan.

Idag startar tävlingen Vi i femman

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vi i femman är Sveriges Radio och Sveriges Televisions frågesportprogram för femteklassare.

Tävlingen sänds direkt i P4 Halland, tisdagar och torsdagar klockan 17.00, med start idag fram till 4 februari.

– Det är klart att det känns lite pirrigt så här inför premiären. Självklart så är det nog mest nervöst för alla femteklassare som ska vara med. Tänk dig att sitta i direktsändning och svara på frågor, säger Niclas Albertsson som är projektledare för Vi i femman på Sveriges Radio, till P4 Halland.

Åtta klasser i varje område


De åtta klasserna i varje P4-område som har bäst genomsnittspoäng inför starten idag, är de som gått vidare till radiotävlingarna.

När alla klasserna har tävlat ska lagen mötas i kvartsfinaler, semifinaler och lokala finaler i radio.

Kungsbacka har fått med fyra klasser i tävlingen: Särö Montessoriskola, Frillesåsskolan, Nova Montessoriskola och Kollaskolan.

Missa inte att lyssna ikväll. Norra Halland kommer givetvis rapportera hur det går för Kungsbackaskolorna.

 

Läs också: Här är alla klasserna som ska tävla

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

DEBATT 2026-09-01 KL. 10:25
Debatt: Politiker vakna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.