Klik venligst
NYHETER 2020-01-14 KL. 13:00

Idag startar tävlingen Vi i femman

200 klasser spridda över landet tävlar i frågesport i radio. Idag är det två klasser från Kungsbacka som tävlar mot varandra, Särö Montessori och Kollaskolan.

Idag startar tävlingen Vi i femman

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vi i femman är Sveriges Radio och Sveriges Televisions frågesportprogram för femteklassare.

Tävlingen sänds direkt i P4 Halland, tisdagar och torsdagar klockan 17.00, med start idag fram till 4 februari.

– Det är klart att det känns lite pirrigt så här inför premiären. Självklart så är det nog mest nervöst för alla femteklassare som ska vara med. Tänk dig att sitta i direktsändning och svara på frågor, säger Niclas Albertsson som är projektledare för Vi i femman på Sveriges Radio, till P4 Halland.

Åtta klasser i varje område


De åtta klasserna i varje P4-område som har bäst genomsnittspoäng inför starten idag, är de som gått vidare till radiotävlingarna.

När alla klasserna har tävlat ska lagen mötas i kvartsfinaler, semifinaler och lokala finaler i radio.

Kungsbacka har fått med fyra klasser i tävlingen: Särö Montessoriskola, Frillesåsskolan, Nova Montessoriskola och Kollaskolan.

Missa inte att lyssna ikväll. Norra Halland kommer givetvis rapportera hur det går för Kungsbackaskolorna.

 

Läs också: Här är alla klasserna som ska tävla

Klik venligst
Stor intervju med tv-stjärnan
KULTUR & NÖJE 2026-09-08 KL. 20:00
Premium

Stor intervju med tv-stjärnan

Carina Bergfeldt om:

✔ Nya boken ✔ Talkshowen ✔ Kristallen-priset

TV-klipp och nyheter

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris
NYHETER 2026-09-08 KL. 06:45
Premium

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris

Balkongdramat slutade med räddningsinsats

NYHETER 2026-09-07 KL. 20:00
Premium

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal

Stjärnan la av utan att någon märkte det
SPORT 2026-09-07 KL. 18:00
Premium

Stjärnan la av utan att någon märkte det

✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KULTUR & NÖJE 2026-09-08 KL. 20:00
Stor intervju med tv-stjärnan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.