NYHETER 2019-05-19 KL. 09:11

Hot, eld och fortsatt krogkoll

Hot, eld och fortsatt krogkoll

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Spaning. Användandet av kokain ökar, och under helgen har polisen genomfört en insats för att kolla av krogar i centrala Kungsbacka. 

 

Polisen fortsatte under lördagskvällen sin insats i jakt på droger i Kungsbacka. 

 

Den omfattande kontroll av krogar i Kungsbacka som påbörjades på fredagen fortsatte under lördagskvällen. 

– Vi tog under lördagskvällen in fem personer. Tre som var påverkade av kokain, en som använt cannabis. Dessutom tog vi in en person för innehav av narkotika, berättar polisens stationsbefäl Staffan Lingstedt. 

 

Läs även: Många fast efter drogspaning på krogar

 

 

Incident

Strax innan 21.30 fick polisen in ett larm om en hotfull person. Det var en man som ringt S.O.S och själv uppgivit sig själv vara farlig, samt inte särskilt förtjust i poliser. 

– Han kunde tas om hand av insatsstyrkan utan några större problem, säger Staffan Lingstedt. 

Mannen var känd av polisen sedan tidigare. 

 

Eldade vid skola

Ett larm om brand inkom under kvällen till räddningstjänsten. Vittnen hade sett ungdomar som roade sig med att elda vid en skola, men inga byggnader ska ha kommit till skada. 

– De hade tänt nån form av brännbar vätska på öppen mark i närheten av skolan. Polis och räddningstjänst åkte dit, och elden kunde släckas, säger stationsbefälet. 

 

 



TV-klipp och nyheter

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show
2025-12-09 KL. 20:30
Premium

Stand up-ikon kommer till Kungsbacka med ny show

"Det blir åldersdiskriminering, fast motsatt"

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern
NYHETER 2025-12-08 KL. 20:15

Therese fortsätter tuffa kampen mot cancern

"Jag ska bli en av de få som lever med en hjärntumör i tio år"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.