NYHETER 2019-05-19 KL. 09:11

Hot, eld och fortsatt krogkoll

Hot, eld och fortsatt krogkoll

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Spaning. Användandet av kokain ökar, och under helgen har polisen genomfört en insats för att kolla av krogar i centrala Kungsbacka. 

 

Polisen fortsatte under lördagskvällen sin insats i jakt på droger i Kungsbacka. 

 

Den omfattande kontroll av krogar i Kungsbacka som påbörjades på fredagen fortsatte under lördagskvällen. 

– Vi tog under lördagskvällen in fem personer. Tre som var påverkade av kokain, en som använt cannabis. Dessutom tog vi in en person för innehav av narkotika, berättar polisens stationsbefäl Staffan Lingstedt. 

 

Läs även: Många fast efter drogspaning på krogar

 

 

Incident

Strax innan 21.30 fick polisen in ett larm om en hotfull person. Det var en man som ringt S.O.S och själv uppgivit sig själv vara farlig, samt inte särskilt förtjust i poliser. 

– Han kunde tas om hand av insatsstyrkan utan några större problem, säger Staffan Lingstedt. 

Mannen var känd av polisen sedan tidigare. 

 

Eldade vid skola

Ett larm om brand inkom under kvällen till räddningstjänsten. Vittnen hade sett ungdomar som roade sig med att elda vid en skola, men inga byggnader ska ha kommit till skada. 

– De hade tänt nån form av brännbar vätska på öppen mark i närheten av skolan. Polis och räddningstjänst åkte dit, och elden kunde släckas, säger stationsbefälet. 

 

 



TV-klipp och nyheter

17-åriga löftet:
2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.