NYHETER 2019-10-21 KL. 13:55

Höstens första stora vildsvinsjakt blev lyckad

Höstens första stora vildsvinsjakt blev lyckad
Magnus Stolpe, ordförande Jägareförbundet Kungsbacka.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var en stor skara jägare som begav sig ut i skogarna kring Onsala och Vallda när höstens första stora samverkansjakt ägde rum under lördagen.
– Det var väldigt mycket folk. Vi var drygt 150 stycken och hade 25 hundekipage. Så många har vi inte varit tidigare, säger Magnus Stolpe, ordförande i Jägareförbundet Kungsbacka, som är en av dem som organiserar jakten.
Hur gick det?
– Vi sköt 23 vildsvin. Det är ett bra resultat. Det har hänt att vi har skjutit fler vid tidigare jakter, men vi är nöjda. Jakten gick bra, den flöt på som den ska och vi var bra organiserade.

Två till större samverkansjakter i Onsala och Vallda är planerade i höst, en i november och en i december. Enligt Magnus Stolpe är samverkansjakter en effektiv metod att jaga vildsvin.
– Den här typen av samverkansjakter sker mer och mer. Jaktlag inser att man inte bara kan jaga grisen på sin egna mark. Att jaga gris på detta sättet är det som visar sig vara som mest effektivt, säger Magnus Stolpe.

TV-klipp och nyheter

Elever mötte historiska personer på vandring
2026-06-01 KL. 18:00
Premium

Elever mötte historiska personer på vandring

Beda Hallberg och borgmästaren berättade om Kungsbackas historia

Nu byggs sommartorget upp – så blir det
2026-06-01 KL. 17:00
Premium

Nu byggs sommartorget upp – så blir det

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-01 KL. 14:00
Krönika: Vägen hem
Premium | SPORT 2026-06-01 KL. 11:16
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.