NYHETER 2019-10-21 KL. 13:55

Höstens första stora vildsvinsjakt blev lyckad

Höstens första stora vildsvinsjakt blev lyckad
Magnus Stolpe, ordförande Jägareförbundet Kungsbacka.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var en stor skara jägare som begav sig ut i skogarna kring Onsala och Vallda när höstens första stora samverkansjakt ägde rum under lördagen.
– Det var väldigt mycket folk. Vi var drygt 150 stycken och hade 25 hundekipage. Så många har vi inte varit tidigare, säger Magnus Stolpe, ordförande i Jägareförbundet Kungsbacka, som är en av dem som organiserar jakten.
Hur gick det?
– Vi sköt 23 vildsvin. Det är ett bra resultat. Det har hänt att vi har skjutit fler vid tidigare jakter, men vi är nöjda. Jakten gick bra, den flöt på som den ska och vi var bra organiserade.

Två till större samverkansjakter i Onsala och Vallda är planerade i höst, en i november och en i december. Enligt Magnus Stolpe är samverkansjakter en effektiv metod att jaga vildsvin.
– Den här typen av samverkansjakter sker mer och mer. Jaktlag inser att man inte bara kan jaga grisen på sin egna mark. Att jaga gris på detta sättet är det som visar sig vara som mest effektivt, säger Magnus Stolpe.

TV-klipp och nyheter

Politikern med engagemang för både brand och jakt
2025-10-30 KL. 18:00
Premium

Politikern med engagemang för både brand och jakt

Fredrik Hansson firar jämnt med familj, släkt och vänner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.