Foto: Wikimedia Commons
I dag kommer "Hesa Fredrik", eller VMA som det egentligen heter, att testas i Hallands län. VMA står för viktigt meddelande till allmänheten men i dag är det alltså bara ett test.
VMA-signalen testas en gång i kvartalet, den första helgfria måndagen i mars, juni, september och december. Signalen ljuder i sju sekunder omväxlande med 14 sekunders tystnad, vilket upprepas under minst två minuter. När faran är över hörs en 30-40 sekunders lång ihållande signal.
I samband med att VMA testas i dag har Länsstyrelsen i Hallands län i samverkan med andra aktörer tagit fram en webbplats för att öka kunskapen, vmahalland.se.
"Vi har hittat rätt, det är så roligt att gå till jobbet"
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!

