KULTUR & NÖJE 2019-09-14 KL. 11:00

Hennes inredningsbok såld till 25 länder

Hennes inredningsbok såld till 25 länder
Frida Ramstedt, bloggare och författare, ska ge ut sin inredningsbok i 25 länder.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I våras släppte Frida Ramstedt Handbok i inredning och styling som ger råd och knep på hur man ska styla sitt hem. Boken har redan sålt nästan 25 000 exemplar i Sverige och nu ska den ut på den utländska marknaden.
– Jag är så otroligt glad över att min Handbok i inredning och styling kommer att nå en internationell publik. Det var en chansning att skriva en inredningsbok helt utan bilder, med handfasta råd istället för visuell inspiration – men det stora intresset från utländska förlag känns som ett tydligt bevis på att det finns ett behov av en ny inriktning i vår bransch, säger Frida Ramstedt i ett pressmeddelande.

Rättigheterna till boken har sålts till 25 länder, bland annat till det brittiska förlaget Particular Books, tyska Ullstein och amerikanska Clarkson Potter.

Usel halvlek sänkte Aranäs
HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
NYHETER 2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.