KULTUR & NÖJE 2019-09-14 KL. 11:00

Hennes inredningsbok såld till 25 länder

Hennes inredningsbok såld till 25 länder
Frida Ramstedt, bloggare och författare, ska ge ut sin inredningsbok i 25 länder.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I våras släppte Frida Ramstedt Handbok i inredning och styling som ger råd och knep på hur man ska styla sitt hem. Boken har redan sålt nästan 25 000 exemplar i Sverige och nu ska den ut på den utländska marknaden.
– Jag är så otroligt glad över att min Handbok i inredning och styling kommer att nå en internationell publik. Det var en chansning att skriva en inredningsbok helt utan bilder, med handfasta råd istället för visuell inspiration – men det stora intresset från utländska förlag känns som ett tydligt bevis på att det finns ett behov av en ny inriktning i vår bransch, säger Frida Ramstedt i ett pressmeddelande.

Rättigheterna till boken har sålts till 25 länder, bland annat till det brittiska förlaget Particular Books, tyska Ullstein och amerikanska Clarkson Potter.

Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet
KULTUR & NÖJE 2026-06-09 KL. 20:00
Premium

Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet

Berättar om hårförändringen som väckte uppmärksamhet och kopplingen till Sonja Aldén

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-11 KL. 10:00
NH-sporten tippar VM

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.