NYHETER 2019-11-29 KL. 20:13

Har du årets lussekatt?

Tigris, Eskil, Elvis och Diesel har tidigare tagit hem titeln som årets Lussekatt. Vem tar hem segern i år? Skicka in en bild på din juligaste katt och var med och tävla.

Har du årets lussekatt?

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



 

Fem gånger tidigare har Norra Halland utsett årets Lussekatt. Titeln verkar poppis med cirka 100 deltagande katter varje år.

Tävlingen är öppen för alla katter boende i Kungsbacka kommun. Bilderna liknar ofta ett helt lussetåg med tärnor, tomtar, pepparkakskatter och lucior.

En och annan hund men också en igelkott har försökt smyga sig in i tävlingen, men juryn är hård. Endast katter är välkomna. Tänk på att vi vill se juliga bilder i tävlingen.

Skicka in en bild på din kisse och tävla om presentkort och trisslotter.

 

SÅ HÄR TÄVLAR DU:

  1. Maila en bild på din katt till lussekatt@norrahalland.se

  2. Skriv namnet på katten och en kort beskrivning, samt var katten bor.

  3. Uppge namn på fotografen och glöm inte skicka med dina egna kontaktuppgifter.


 

Senast måndag 9 december vill vi ha ditt bidrag. Vinnaren presenteras i Norra Halland, fredag 13 december.

Dubbelfesten gick i mål hos KTK
SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Premium

Dubbelfesten gick i mål hos KTK

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
Premium

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt

16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”

En nybörjare stoppade segermaskinen
SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.